Geri Dön
EğitimAnalog Saat Nedir? Analog Saatler İle Dijital Saatler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Analog Saat Nedir? Analog Saatler İle Dijital Saatler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Saatler yapılarına ve teknik özelliklerine göre analog ve dijital olarak ikiye ayrılır. Son yıllarda dijital saatlerin üretimine ağırlık verildi. Teknoloji destekli üretilen bu saatler birçok farklı özelliği bünyesinde barındırdığı için tercih ediliyor. Klasik bir yapıda olan analog saatlerde ise el işçiliği ön plandadır. Analog saat nedir? Analog saatler ile dijital saatler arasındaki farklar nelerdir? Sizin için detaylı bir şekilde derledik.

Analog Saat Nedir? Analog Saatler İle Dijital Saatler Arasındaki Farklar Nelerdir?


Analog saatlerin tamamında standart özellikler mevcuttur. Bunların başında kronometre ve alarm geliyor.

Analog Saat Nedir?

Üzerinde akrep ile yelkovanın yer aldığı klasik saat türlerine analog saat adı verilir. İlk analog saat 16. yüzyılda Jacob Zech tarafından tasarlanıp üretildi. Günümüzde analog saatler onlarca farklı renk ve desen seçeneğiyle satışa çıkarılıyor.

Analog Saatler ile Dijital Saatler Arasındaki Farklar Nelerdir?

1- Analog saatlerin çalışma prensibi mekaniktir. Dijital saatler ise quart adı verilen özel bir mekanizmaya sahiptir.

2- Analog saatlerde el işçiliği öne çıkarken, dijital saatler teknik özellikleri ve kullanım avantajı nedeniyle tercih edilir.

3- Analog saatlerin garanti süresi 1 ile 3 yıl arasında farklılık gösterir. Dijital saatlerin bazı modelleri ise 5 yıllık garanti kapsamında satışa çıkarılıyor.

4- Analog saatlerde takvim, kronometre ve alarm gibi standart özelliklere sahiptir. Dijital saatlerde ise nabız ve kalori ölçme gibi çok yönlü özellikleri bünyesinde barındırır. Son yıllarda akıllı teknoloji ile üretilen dijital saatlere birçok yeni özellik daha eklendi. Telefona bluetooth ile bağlanabilen yeni nesil saatler ile telefon görüşmesi yapılabiliyor.

5- Analog saatler pil ile çalışır. Son yıllarda üretilen ve piyasaya sürülen analog saatlerin pil ömrü 8 - 10 yıl arasında farklılık gösterir. Elektrikle çalışan dijital saatler ise şarj edilebilir. Şarj süresi ise marka ve modellerine göre değişir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler