Geri Dön
EğitimAtabarı Ne Demek? Atabarı Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Nasıl Oynanır?

Atabarı Ne Demek? Atabarı Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Nasıl Oynanır?

Yöresel açıdan günümüzde farklı bölgeler ve şehirler üzerinden değişik oyunlar ön plana çıkar. Bu konuda en çok merak edilenler içerisinde Atabarı gelir. Peki Atabarı ne demek? Atabarı oyunu nasıl ortaya çıkmıştır, nasıl oynanır? İşte bu konuda merak edilenler.

Atabarı Ne Demek? Atabarı Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Nasıl Oynanır?

 Atabarı günümüzde en önemli oyunlar içerisinde yer alır. Yöresel bir oyun olması ile beraber bölgesel olarak nasıl ortaya çıktığı üzerinden de merak edilen bir oyundur. Tabii nasıl oynandığı da yine merak edilen yöresel bir güzel oyunlar içerisinde geliyor.

 Atabarı Ne Demek?

 Atabarı, Artvin'in halk oyunlarından biri olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda bar türü bir oyun şeklinde de anlatılmaktadır. Eski dönemlerde Artvin barı olarak bilinen bu oyun, günümüzde Atabarı şeklinde değiştirilmiş durumda. Şarkılara da konu olan bu güzel oyun Artvin'in en etkili ve yöresel oyunları içerisinde gelir.

 Atabarı Oyunu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 1936-37 yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Artvin oyun ekibini Balkan Festivali'ne çağırması üzerinden oyun ortaya çıkmıştır. O dönem pek çok oyunun oynandığı festival kapsamında, Artvin barı da Artvin halk grubu ile duyulmuştur. Böylece o günden sonra Ata barı olarak kalmış ve Türkiye'nin dört bir tarafına ulaşmıştır. Yani Atatürk'e İthafen ele alınmış ve Ata barı olarak kalmıştır. Özellikle Mustafa Kemal Atatürk'ün oyunu çok severek, grupla beraber bu oyunu oynaması ismini almasında önemli bir yer teşkil ediyor.

 Atabarı Oyunu Nasıl Oynanır?

 Atabarı oyunu içerisinde kişi sınır sayısı olmadan, kız ve erkek karışık biçimde oynanır. Özellikle belli bir senkronize eşliğinde ayakların hareketi üzerinden oynanan bir oyundur. Sağ ayakla başlanır ve arkadan birleştirilmek suretiyle eş zamanlı olarak oynanır. Bu yönden en keyifli ve görsel açıdan en güzel oyunlar içerisinde yer aldığını dile getirmek mümkün.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler