Geri Dön
EğitimBasınç Skaler Mi Yoksa Vektörel Mi? Sebebi Nedir?

Basınç Skaler Mi Yoksa Vektörel Mi? Sebebi Nedir?

Basınç, bir yüzeyin üstüne etkide bulunan dik bir kuvvetin, birim alana düşmüş olan miktarına denir. Katılar, sıvılar ve gazlar ağırlıkları sebebiyle bulunmuş oldukları yüzeye bir kuvvet uygulamak durumunda kalırlar. Basınç, özellikle fizik alanında sıklıkla kullanılan bir ifadedir ve kapsamlı bir konudur. Basıncın nasıl bir büyüklük olduğunu sizin için tüm detayları ile derledik.

Basınç Skaler Mi Yoksa Vektörel Mi? Sebebi Nedir?

Kuvveti oluşturan etken ne olursa olsun fark etmeksizin birim yüzeye dik bir biçimde etki edebilen kuvvete basınç (P), tüm yüzeye dik bir biçimde etki edebilen kuvvete ise basınç kuvveti (F) adı verilir. Basınç fizikte P ile gösterilir, basınç kuvveti ise F şeklinde gösterilir.

Basınç Vektörel mi Yoksa Skaler Bir Büyüklük müdür?

Fizikteki nicelikler skaler ve vektörel dahil olmak üzere ikiye ayrılır. kuvvetten türemiş olduğu bilinen ve modelleme yardımı ile ifade edilen basınç vektörel değil skalerdir. Bunun en önemli nedeni yöndür.

Basıncın yönünün olmamasından dolayı basınç skaler bir büyüklüktür. Basınç kuvveti ise vektörel bir büyüklüktür. Vektörel olmasının en önemli sebebi ise basınç kuvvetinin yönünün olmasından dolayıdır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler