Geri Dön
EğitimD8 Nedir? D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Hangi Ülkelerden Oluşur, Amacı Nedir?

D8 Nedir? D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Hangi Ülkelerden Oluşur, Amacı Nedir?

Resmi kuruluşu 15 Haziran 1997 olan D8, kalkınmaya dayalı ülkeler arası işbirliği anlaşmasıdır. Bu ülkeler arasında 8 ülke bulunur. Türkiye'nin daveti üzerinde kurulan işbirliği anlaşması birçok maddeyi içerir. D8 nedir, D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı hangi ülkelerden oluşur, amacı nedir gibi soruların yanıtlarını derledik.

D8 Nedir? D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Hangi Ülkelerden Oluşur, Amacı Nedir?

D8, 8 ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları ve genellikle ekonomik durumlarını kapsayan anlaşmadır. Anlaşmanın amacı, üye olan ülkelerin dünya üzerindeki ekonomik etkilerini artırıp geliştirmektir. 

 D8 Nedir?

 15 Haziran 1997 yılında 8 ülkenin bir araya gelip imzaladığı Ekonomik İş Birliği Anlaşması olarak tarihte yer alır. D8 Türkiye'nin davetiyle gerçekleşmiştir. Üye ülkeler arasında Türkiye'nin yanı sıra, Bangladeş, Mısır, Endonezya, Malezya, Nijerya, İran ve Pakistan yer alır. 1997 yılında devlet başkanlarının bir araya gelmesiyle resmen kurulmuştur. 

 D8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Hangi Ülkelerden Oluşur?

 D8 Ekonomik İş Birliği Teşkilatı, Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Mısır, Malezya, Nijerya ve Endonezya ülkelerinde oluşur. Bu ülkelerin amacı ekonomik iş birliği yaparak dünya alanında önemli yere sahip olmaktır. 

 D8 Ülkelerinin Amacı Nedir?

 D8 ülkelerinin amacı dünyadaki ekonomik pozisyonlarını, yapılacak işbirliğiyle geliştirmektir. Bu ülkeler ekonomik alanı kapsayan durumlarda birbirlerine destek olarak gelişimlerini hızlandırmak amacındadırlar. Kısacası aralarında işbirliğine giderek ekonomik ilişkileri geliştirmeye çalışırlar.

 D8 Neden Kurulmuştur?

 Dünya üzerinde ülkeler arasında yapılan anlaşmaların amaçları birbirinden farklı olabilir. Bazı anlaşmalar siyasi, sosyal veya ticari olabilir. D8 teşkilatının kurulmasının amacı, üye olan her ülkenin ekonomisini yapılacak olan ekonomik işbirliği anlaşmalarıyla geliştirmektir. Kurulmasının temel felsefesi, ülkelerin birbirlerine destek sağlayarak dünya ekonomisinde önemli yere sahip olmaktır. 

 D8 Nerede Kurulmuştur?

 D8 anlaşması 1997 yılında Necmettin Erbakan öncülüğünde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda ülkeler anlaşmaya vararak bu ekonomik iş birliği teşkilatını kurmuşlardır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler