EğitimDeiyonize Su Nedir, Ne İşe Yarar? Saf Su İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

Deiyonize Su Nedir, Ne İşe Yarar? Saf Su İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

15.06.2021 - 14:12 | Son Güncellenme:

Deiyoniza su ile saf su aynı madde olarak değerlendirilmektedir. Ancak bu ikisinin birbirinden bir takım farklılıkları bulunmaktadır. Bu sebeple deiyonize su ile saf suyun aynı madde olduğunu söylemek mümkün değildir. Deiyonize su nedir, ne işe yarar? Saf su ile arasındaki farklar nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Deiyonize Su Nedir, Ne İşe Yarar Saf Su İle Arasındaki Farklar Nelerdir

Deiyonize su saf sudan daha kaliteli cihazlar yardımı ile üretilmektedir. Su analizlerinde çoğunlukla saf su olarak değerlendirildikleri de olmaktadır. Deiyonize su özellikleri insanlar tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Deiyonize Su Nedir, Ne İşe Yarar?

Deiyonize su basit bir şekilde iyonların uzaklaştırıldığı su olarak ifade edilebilmektedir. İyon, pozitif ya da negatif yüklü su içerisinde bulunan elektrik yüklü olan atom ya da moleküllere verilen isimdir. Su durulaması ya da suyu bileşen olarak kullanan uygulamalar açısından iyonlar safsızlık olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple de sudan çıkarılmaları gerekmektedir.

Yükü pozitif olan iyonlar katyon, yükü negatif olan iyonlar ise anyon olarak isimlendirilmektedir. İyon değişim reçineleri, istenmeyen katyonlar ile anyonların hidrojen veya hidroksil ile değiştirilmesi ve içerisinde iyon bulunmayan saf su elde edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

İyon değiştirici reçine ismi verilen yapılar deiyonize su eldesi için kullanılan maddelerdir. İyon değiştirici reçineler, reçine tanelerinin içine yerleştirilen organik polimer zincirlerinden meydana gelmiş olan plastik boncuklara verilen isimdir.

Deiyonize Su ile Saf Su Arasındaki Fark Nedir?

Deiyonize suların üretilmesi için katyon reçine hidroklorik asit kullanılarak yeniden üretilmektedir. Bilindiği üzere hidrojenin yükü pozitiftir. Bu nedenle de negatif yüke sahip olan katyon reçinesine bağlanmaktadır. Anyon reçinelerinin üretimi ise sodyum hidroksit ile olmaktadır. Hidroksil negatif yüke sahiptir. Bu nedenle pozitif yüklü anyonlara bağlanmak isteyecektir.

Saf su içerisinde bulunan tüm organik inorganik bileşenlerden arındırılmaktadır. Bunun yanında içerisinde herhangi bir mineral de bulunmamaktadır.