Geri Dön
EğitimDengelenmiş Kuvvet Nedir? Dengelenmiş Kuvvet İle İlgili Örnekler Nelerdir?

Dengelenmiş Kuvvet Nedir? Dengelenmiş Kuvvet İle İlgili Örnekler Nelerdir?

Dengelenmiş kuvvet aynı zamanda bileşke kuvvet olarak isimlendirilir. Aynı zamanda hem matematik hem de fizik dersleri açısından bilinmesi gereken konulardan biridir. Peki dengelenmiş kuvvet nedir? Dengelenmiş kuvvet ile ilgili örnekler nelerdir? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Dengelenmiş Kuvvet Nedir? Dengelenmiş Kuvvet İle İlgili Örnekler Nelerdir?

 En az iki kuvvet ele alınmak suretiyle dengelenmiş kuvvet ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda dengenin sağlanması için kuvvet önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Gündelik yaşamın içerisinden de bu konuda birçok farklı örnek vermek mümkün.

 Dengelenmiş Kuvvet Nedir?

 En az iki kuvvetin sıfır olması ile ortaya çıkan kuvvete dengelenmiş kuvvet denmektedir. Bu durum aynı zamanda bileşke kuvvet, yani net kuvvet olarak ifade edilir. İki ayrı kuvvet birbirine karşılıklı olarak etki ettikleri an itibariyle, kuvvetler eşit ise dengelenmiş kuvvet ortaya çıkar. Dengelenmiş kuvvet içerisinde başta duruyordur ve durmaya da devam eder. Çünkü burada her iki tarafın karşılıklı olarak sergilediği kuvvet eşittir. Böylece herhangi bir hareket yaşanmaz.

 Dengelenmiş Kuvvet ile İlgili Örnekler Nelerdir?

 Gündelik yaşam ile beraber birçok farklı alan üzerinden dengelenmiş kuvvet ile ilgili örnekler vermek mümkün.

 - Halat çekme oyununda ipin her iki tarafındaki kişilerin uyguladığı eşit kuvvet dengelenmiş kuvvettir.

 - Yerde sabit halde duran top

 - Duvarda asılı Duran tablo

 - Aynı hız içerisinde hareket eden iki araba

 - Boynuzlu iki hayvanın birbirlerine eşit oranda etki yaptığı kuvvet

 Bu şekilde daha birçok farklı örnek üzerinden dengelenmiş kuvvet ortaya çıkabilmektedir. Dengelenmiş kuvvet aynı zamanda birbirine zıt kuvvetler olarak da ifade edilmektedir. Karşılıklı en az iki kuvvetin birbiri üzerine göstermiş olduğu etki, herhangi bir hareket olmadan dengeli biçimde cisimlerin kalmasına olanak sağlar. Herhangi bir taraftan daha fazla ya da daha az bir kuvvet olmadığı sürece, dengelenmiş kuvvet hiçbir şekilde bozulmaz.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler