Geri Dön
EğitimHarmonik Ortalama Nedir? Nerede Ve Ne İçin Kullanılır?

Harmonik Ortalama Nedir? Nerede Ve Ne İçin Kullanılır?

Harmonik ortalama özellikle istatistik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bir tür sayısal ortalama olarak da bilinmektedir. Harmonik ortalama özellikle istatistik ile ilgilenen kişiler tarafından bilinmesi gerekmektedir. Harmonik ortalama nedir? Nerede ve ne için kullanılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Harmonik Ortalama Nedir? Nerede Ve Ne İçin Kullanılır?

 Harmonik ortalama pisagorik ortalamalardan bir tanesidir. Aritmetik ortalama ve geometrik ortalama gibi bir ortalama çeşididir. Harmonik ortalama çoğunlukla oranların ortalamasının hesaplanmasında kullanılmaktadır.

 Harmonik Ortalama Nedir?

 Matematikte kullanılan pisagorik orantılardan biri de hormanik ortalamadır. Temelde aritmetik ortalamanın tersi olarak da bilinmektedir. Bu işlem gözlem sayısının seride bulunan her sayının tersine bölünmesi ile elde edilmektedir. Harmonik ortalama terimi, harmonik anlamı, ahenkli orta, harmonik orta isimleri ile de bilinmektedir.

 Global kaynaklarda formüllerde harmonik ortalama kısaltması H ya da HM şeklinde olmaktadır. Harmonik ortalama ifadesi, gözlem sonuçlarının terslerinin aritmetik ortalamasının tersine verilen isimdir. 

 Harmonik ortalama, seride bulunan sayıların tersine bölümü ile hesaplanmaktadır. Harmonik ortalama formülü aşağıdaki gibidir.

 Harmonik ortalama= n / (1/a + 1/b + 1/c + ...) şeklindedir. Burada a, b, c, ... değerlerin n sayısının kaç olacağını belirtmektedir. Bir sayının tersi matematikte 1/değer olarak ifade edilmektedir.

 Harmonik Ortalama Nerede ve Ne İçin Kullanılır?

 Harmonik ortalamanın ne işe yaradığını bir örnek ile anlatacak olursak bir kimse bir araba yolculuğu yaparken bu yolun yarısını saatte 100 km hızla ikinci yarısını ise 120 km hızla giderse ortalama hız ne kadar olur?

 HM= 2/ (1/100 + 1/120) = 109,1 km/s şeklinde bulunur. 

 Harmonik ortalama her zaman aritmetik ortalamadan daha düşük çıkmaktadır. Harmonik, aritmetik ve geometrik ortalamalar içerisinde en küçük olan her zaman harmonik ortalama olmaktadır.

 Harmonik ortalama, veri dizisi içerisindeki diğerlerinden daha yüksek değere sahip olan elemanlarının ortalamalarının etkisinin azaltılması amacı ile kullanılmaktadır. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler