Geri Dön
EğitimKayısı Çeşitleri Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Kayısı Türleri

Kayısı Çeşitleri Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Kayısı Türleri

Kayısı ülkemizde sıklıkla tüketilen şifa dolu bir meyve çeşididir. Türk mutfağının eşsiz lezzeti ile bir araya gelen kayısı daha çok sunum alanı bulmuştur kendisine. Sofralarımızı süsleyen bu büyüleyici meyve hakkında daha fazla bilgi bilmekte fayda vardır. Kayısı çeşitleri nelerdir? İsimleri ile birlikte kayısı türleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kayısı Çeşitleri Nelerdir? İsimleri İle Birlikte Kayısı Türleri

Ülkemizde Malatya yöresinin kayısısı oldukça meşhurdur. Daha çok zerdali adıyla bilinen kayısı yaş haliyle yazları kuru haliyle de kışları daha fazla tüketilmektedir. Yaz aylarında yaş tüketilmesinin en büyük nedeni ise kayısının bahar sonunda yetişen bir meyve olmasındandır.

Kayısı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kayısı ülkemizde hemen her bölgede yetişebilen bir meyvedir. Bunun en önemli nedeni ise ülkemizde hâkim olan Akdeniz İklimi ve bu meyvenin zor hava şartlarına dayanıklı olmasındandır. Ayrıca dünya üzerinde de Akdeniz İkliminin hâkim olduğu birçok bölgede görülmektedir. Kış sonunda pembe ve beyaz renklerde çiçek açan kayısı ağaçları yaz mevsiminde kızararak olgunlaşır. Bodur ağaç türlerinden olan kayısı ağaçları ortalama 2 ile 11 metre arasında uzayabilmektedir. Kayısı çeşitleri ise oldukça fazladır. En bilinen kayısı türlerinden bazıları şunlardır;

Şekerpare: Ülkemizde en çok bilinen ve sevilen kayısı türlerinden birisisidir. Türkiye’de pek çok şehir ve bölge de görülebilmektedir. Bunun en büyük nedeni oldukça dayanıklı bir tür olmasındandır. Şekerpare türü kayısının dış yüzeyi kahverengi beneklidir. Ayrıca oldukça iri şekilde olan şekerpare kuru olarak da tüketilebilmektedir.

Hasan Bey: Bu kayısı çeşidi ilk olarak Malatya da bulunmuştur. Yaz aylarında daha çok üretilen Hasan Bey kayısısı soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. İri ve sulu şekilde olan bir kayısı türüdür. Hasan Bey kayısı ağacı yatay olarak büyür ve dalları genelde yere doğru bakar. Çekirdeği ise acıdır.

Çataloğlu: Bu tür kayısının en bilinen özelliği daha çok kurutmalık olarak tüketilmesidir. Çünkü kurutulacak olan kayısıların parlak ve tüysüz olması gerekir. Çataloğlu kayısısı da bu şekilde olan bir türdür.

Gönci Kayısısı: Ülkemize daha çok Macaristan’dan ithal edilen bir türdür. Macaristan’ın şiddetli kurak mevsimi nedeniyle oldukça farklı renk ve boyutlarda olabilmektedir. Ülkemizde yetişen kayısı türlerine göre biraz daha az şekerli olan bu tür daha çok meşrubat için kullanılmaktadır.

Yukarıda saydığımız kayısı isimlerinin dışında; Alkaya, Alyanak, Aprikoz, Casna Drenova, Çiğili İzmir, Eski Malatya, Ethembey, Hacıhaliloğlu, Hasanbey, İmrahor, İri Bitirgen, Kabaaşı, Karacabey, Kuru Kabuk, Levent, Mahmudun Eriği, Mektep, Ordubat, Soğancı, Şam ve Turfanda İzmir gibi türleri de mevcuttur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler