Geri Dön
EğitimKonum Zaman Grafiği Nedir? Neyi Verir?

Konum Zaman Grafiği Nedir? Neyi Verir?

Matematik üzerinden birçok farklı grafik türü bulunur. Bu grafikler özellikle mekan ve zaman ile konum üzerinden sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Tabii ayrıca daha birçok farklı istatistiki veri de ortaya çıkar. Peki konum zaman grafiği nedir? Neyi verir? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Konum Zaman Grafiği Nedir? Neyi Verir?

Sayısal açıdan matematiğin en önemli konuları içerisinde hız problemleri gelmektedir. Bu problemlerin çözümüne gerçekleştirebilmek için zaman ile beraber konum büyük bir öneme sahiptir. Belli bir noktadan başka bir noktaya hareket ile beraber bunun zaman içerisindeki etkisi hızı gösterir. Bu doğrultuda zaman grafiği büyük bir öneme sahiptir.

Konum Zaman Grafiği Nedir?

Konum zaman grafiği aynı zamanda bir eğim grafiği olarak ifade edilir. Bu bağlamda eğiminden yararlanmak suretiyle hareketlinin hızı bulunur. Sadece hız değil aynı zamanda hareketli üzerinden konum kapsamındaki hızına göre değişkenlik de detaylı bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Bu bağlamda deyim ile beraber tanjant ele alınmak suretiyle yapılacak belli bir formül üzerinden sonuç ortaya çıkarılır. O yüzden konum zaman grafiği bir hareketlinin hızını tespit edebilmek için, daha detaylı bir işlem yapma imkanı sağlamaktadır.

Konum Zaman Grafiği Neyi Verir?

Konum zaman grafiği matematikte en çok kullanılan tablolar içerisinde gelmektedir. Bu doğrultuda konum zaman grafiğinden yararlanmak suretiyle, herhangi bir hareketlinin hızının bulunduğunu söylemek mümkündür. Trafiğe bakmak suretiyle aracın hangi zamanda hangi konumda bulunduğunu ortaya çıkarılabilir.

Aynı zamanda hangi konumdan hangi konuma doğru gittiğini yönelik detaylı bilgiler de ortaya çıkarılabilmektedir. Tabii düzgün doğrusal hareket eden cismin bu konuda sabit olduğunu unutmamak gerekir. Yani konum ve zaman ile yol üzerinden başka hiçbir değişken süreç içerisinde yer almaz. Böylece farklı hızlar üzerinden belli bir konum ile başka bir konum arasındaki süreç, konum zaman grafiği üzerinden etkin bir şekilde sağlanır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler