Geri Dön
EğitimKore Savaşı Kısaca Özeti: Tarihi, Sonuçları, Önemi, Nedenleri Ve Sonuçları

Kore Savaşı Kısaca Özeti: Tarihi, Sonuçları, Önemi, Nedenleri Ve Sonuçları

Bir devletin kuruluşu başka bir devletin yıkılışı savaşlar sebebiyle meydana gelen durumlardır. Yüzyıllar boyunca hükümdarlar sınırlarını genişletmek, topraklarına toprak katmak için savaşlar düzenler. Bu durum bir devletin kurulmasını, yükselmesini sağlarken başka bir devletin zayıflamasına yıkılmasına neden olabilir. Bazı savaşlar ise ülke sınırlarının çok daha uzağında olmasına rağmen farklı ülkeler tarafından ticari ve siyasi amaçlarla savaşlar düzenlenir. Bu savaşlardan bir tanesi de Kore savaşıdır. Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki savaşa başka devletler de dahil olarak kendi hakimiyetlerini güçlendirme yoluna gitmişlerdir. Dünya tarihi açısından en önemlilerinden bir tanesi olan Kore Savaşı merak edenler için detaylarını derledik.

Kore Savaşı Kısaca Özeti: Tarihi, Sonuçları, Önemi, Nedenleri Ve Sonuçları

 

 Kore Savaşı 1950'li yılların başında başlayan Güney Kore ve Kuzey Kore arasında gerçekleşen ülkenin sınırlarını genişletmeyi amaçlayan bir savaşken detaylara bakıldığında çok daha farklı sonuçlar doğuran bir savaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Kore Savaşı dünya tarihi açısından oldukça önemli bir savaştır. 

 Kore Savaşı Özeti 

 Kore Savaşı Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye saldırılması ile başlamıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası Kuzey Kore Sovyetler Birliği'nin etkisinde kalırken, Güney Kore ise Amerika Birleşik Devletleri'nin etkisinde kalmıştır. Zamanla bu iki devlet birbirine rakip olmuştur. Farklı siyasi tarzları benimseyen iki devlet arasında bu rekabet iyice artırmış. Daha sonrasında savaş başlamasına neden olmuştur. 

 Kuzey Kore ve Güney Kore arasında yaşanan savaşa birçok farklı devlet taraf olmuştur. Kuzey Kore Çin ve Sovyetler Birliği yer alırken Güney Kore tarafında ABD, İngiltere, Kanada, Filipinler, Avustralya Yunanistan, Güney Afrika, Tayland gibi ülkeler bulunmaktaydı. Türkiye ise bu savaşta Birleşmiş Milletler tarafından asgari destek olarak Güney Kore'ye yanında yer almıştır. Türkiye Kore Savaşı'na Birleşmiş Milletler üyesi olarak NATO'ya üye olabilmek için katılmıştır.

  Kore Savaşı Tarihi 

 25 Haziran 1950 tarihinde Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye saldırması ile Kore Savaşı başlamıştır. Savaş 27 Temmuz 1953 tarihinde imzalanan ateşkes ile birlikte sona ermiştir. Birbirlerinin topraklarına sahip olmak isteyen Güney Kore ve Kuzey Kore Devletleri savaş sonunda da savaş başındaki 38. Enlem sınır kabul edilmiş ve iki devletinde sınırlarında herhangi bir değişme meydana gelmemiştir. 

 Kore Savaşının Önemi

  Kore Savaşı dünya tarihi açısından önemli savaşlardan bir tanesidir. Birçok devletin katıldığı Kore Savaşı Kuzey Kore ve Güney Kore arasında yapılmış olsa da sonuçları bakımından dünyaca önemli sonuçlara neden olmuştur. Kore Savaşı'ndan sonra tüm ülkelerde polis kavramı ortaya çıkmaya başlamış Türkiye'de savaş sonrasında 1952 yılında NATO üyesi olmuştur. 

 Kore Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

  Kore Savaşı başlangıcı Kuzey Kore ve Güney Kore'nin farklı sistemleri benimsemesi ile ortaya çıkmış bir sebepken Özellikle Sovyet Rusya ve Amerika arasında yaşanan soğuk savaş döneminde Kore'de iki ayrı  hükümet oluşmuştur. Her iki hükümet de Kore üzerinde hak iddia etmiş, sınır hattı da bu iki büyük devlet tarafından kabul edilmemiştir. Kuzey Kore ve Güney Kore arasında daima bu çekişme meydana gelmiştir. Bunun üzerine 25 Haziran 1950 tarihinde Güney Kore topraklarına Sovyet ve Çin desteği alan Kuzey Kore saldırmıştır.

  İki hükümet arasında 27 Temmuz 1953 tarihinde imzalanan ateşkes ile birlikte savaş sona ermiş. Savaş sonrasında iki hükümet için kararlar alınmıştır. Kararlardan biri olan 337 numaralı karara göre: ’atmosferde fezada ve su altına nükleer silah denemelerini yasaklanması hakkında anlaşma’ sağlanmıştır. Kuzey Kore ve Güney Kore ikiye ayrılmış iki hükümet arasında savaş öncesinde de olduğu gibi 38. Enlem sınır kabul etmiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler