Geri Dön
EğitimLimnoloji Nedir? Coğrafyada Ve Tarihte Limnoloji Ne Anlama Gelir?

Limnoloji Nedir? Coğrafyada Ve Tarihte Limnoloji Ne Anlama Gelir?

Tarihi ve coğrafi terimler hem birbirine çok benzer hem de anlam olarak çok ayrı içeriklere sahip olabilir. Ayrıca bu terimler fonetik olarak yani söyleyiş tarzı olarak da çok yakın olabilirler. Bu yüzden sık sık karıştırılabilir. Limnoloji ise hem tarihte hem coğrafya alanında karşımıza çıkan bir terimdir. Bu yüzden ne anlama geldiği sık sık araştırma konusu olmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Limnoloji Nedir? Coğrafyada Ve Tarihte Limnoloji Ne Anlama Gelir?

Limnoloji tarihi ve coğrafyayı birlikte kullanmayı sağlayan nadir terimlerden biridir. Çünkü her iki dalda da bu terime yer verilmekte ve kullanılmaktadır. Eğer tarih veya coğrafya ile ilgileniyorsanız kelime haznenize mutlaka bu terimi eklemelisiniz.

 Limnoloji Nedir?

 Limnoloji su kütlelerini anlatan bir terimdir. Yani kısaca bir tanım yapacak olursak iç su ekosistemlerinin incelenmesidir. Bu incelemede doğal ya da yapay göller ve göletlerin ekolojisi ele alınır. Bu büyük su birikintilerinin bazı fiziksel ve kimyasal etkileşimleri vardır. Limnoloji de bunları inceleyen bir alan ve bu durumu belirten bir terimdir. Bu suların kendi içerisinde ekolojileri vardır.

 Limnoloji de iç sulardaki verimliliği ve ekolojik yapıyı detaylı olarak inceler. Ayrıca limnoloji, su içerisinde bulunan besin maddelerini, kimyasal özelliklerini, suyun hareketlerini, su içerisinde bulunan organizmaları, suyun içerdiği iyonları, ph ve alkali oranını ve sıcaklık değerlerini de inceler.

 Coğrafyada ve Tarihte Limnoloji Ne Anlama Gelir?

 Aslına limnolojinin temel anlamı hem tarihte hem de coğrafyada aynıdır. Bu iki alandaki anlamını ayıran bir nokta vardır. Tarih, suların tarihteki bütün ekolojik yapısını limnoloji durumunu inceler ve karşılaştırma yaparak değerlendir yapar. Coğrafya ise o an ki durumunu inceler. Esasen limnoloji coğrafya içerisinde bulunan bir bilim dalıdır. Ancak tarihte bu alanla kendi içerisinde ilgilenir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler