Coğrafya

Coğrafya

Son dakika Coğrafya haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Coğrafya gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Coğrafya haber sayfamızda...

Coğrafya

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.358 cografya haberi bulunmuştur.
Karaismailoğlu: 19 yılda ulaşım ve iletişime 1 trilyon 119 milyar TL yatırım yaptık
Karaismailoğlu: 19 yılda ulaşım ve iletişime 1 trilyon 119 milyar TL yatırım yaptıkUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 19 yılda ulaşım ve iletişime 1 trilyon 119 milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi.
24.09.2021Ekonomi
Uçsuz bucaksız bir dünya Sibirya
Uçsuz bucaksız bir dünya SibiryaUral Dağları'ndan neredeyse Pasifik Okyanusu'na kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsayan Sibirya, Türklerin tarih sahnesine ilk çıktığı coğrafya olarak da biliniyor. Zengin yer altı kaynakları sayesinde günümüzde Rusya ekonomisinde büyük öneme sahip olan Sibirya, 13 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Dünyada en çetin kış koşullarının hüküm sürdüğü bölgelerden biri olan Sibirya, doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir görselliği sahip.
24.09.2021Tatil
Dünyanın izlediği cehennemde yeni patlamalar
Dünyanın izlediği cehennemde yeni patlamalarİspanya'nın güneybatısında Kanarya Adaları grubundan La Palma'da faaliyete geçen Cumbre Vieja Yanardağı'nın etkileri sürüyor. Tahliye edilenlerin sayısı 6 bini geçti.
23.09.2021Dünya
Madencilik sektörü için 'sorumlu madencilik inisiyatifi' hazırlanıyor
Madencilik sektörü için 'sorumlu madencilik inisiyatifi' hazırlanıyorTürkiye Madenciler Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, dünyada bilinen 90 çeşit madenden 80'inin Türkiye'de bulunduğunu belirterek, "Türkiye bir maden ülkesi. Bu potansiyeli daha insani, çevreci ve verimli kullanmak adına dernek olarak bir inisiyatif üzerinde çalışıyoruz. Amacımız madenciliğin kalitesini artırıp, Türkiye'nin gayri safi milli hasılası içindeki payını yüzde 1'den yüzde 4'e çıkarmak." dedi.
23.09.2021Ekonomi
Hülya Nutku’yu kaybettik
Hülya Nutku’yu kaybettikTiyatro dünyasının acı kaybı... Bugüne dek yaptığı araştırmalar, akademik çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle tiyatroya büyük katkı sunan Hülya Nutku bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
22.09.2021Kültür Sanat
Hepsini çöpten çıkardı! 'Anadolu ilk kez doğduğu coğrafya...'
Hepsini çöpten çıkardı! 'Anadolu ilk kez doğduğu coğrafya...'Deniz Sağdıç bir 'geri dönüşüm' sanatçısı. Bizim çöpe attığımız her türlü nesne ile hayranlık uyandıran sanat eserlerine imza atıyor. İşlerinde başta denim yani kot kumaşı olmak üzere tüm tekstil ürünlerinin kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Sağdıç, "Bu coğrafyada yetişmiş ve yaşayan bir sanatçı olarak tekstile oldukça derin ve duygusal anlamlar yüklemeden yapamıyorum" diyor.
23.09.2021Kültür Sanat
TBMM Başkanı Şentop: Dünyanın en cömert ülkesiyiz
TBMM Başkanı Şentop: Dünyanın en cömert ülkesiyizTBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama en cömert ülkesiyiz. Türkiye en çok mülteciyi barındıran ülke. 4 milyonun üzerinde kayıtlı Suriyeli yaşıyor  Türkiye'de, son birkaç aydır değil, 10 yıldır yaşıyor" dedi.
20.09.2021Siyaset
Endüstriyel enzim pazarının 2 milyar doları Türkiye ve yakın coğrafyasında
Endüstriyel enzim pazarının 2 milyar doları Türkiye ve yakın coğrafyasındaLIVZYM Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Serdar Uysal, "Bugün 10 milyar dolar değerindeki küresel endüstriyel enzim pazarının 2 milyar doları Türkiye ve yakın coğrafyasında yer alıyor." dedi.
20.09.2021Ekonomi
İhracatçılardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdelerine destek
İhracatçılardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdelerine destekİhracatçılardan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları ödül töreninde ihracatçılara verdiği müjdelere destek geldi.
19.09.2021Ekonomi
Mutfağında festival var
Mutfağında festival varEkim ayında beşincisi düzenlenecek Adana Lezzet Festivali, “Coğrafya lezzettir” temasıyla, Adana’nın ikonik lezzetlerinden kaybolmaya yüz tutmuş tariflere, gastrodiplomasiden gıdanın yaşamı iyileştirici gücüne uzun bir yolculuk sunuyor
19.09.2021Pazar
Çad nerede hangi kıtada? MasterChef'in su kuyusu açtırdığı Çad Afrika'da hangi ülkeler ile sınır komşusu
Çad nerede hangi kıtada? MasterChef'in su kuyusu açtırdığı Çad Afrika'da hangi ülkeler ile sınır komşusuMasterChef'in Afrika kıtasında yer alan Çad'da açtırdığı su kuyusunun ardından vatandaşlar Çad nerede, hangi kıtada sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Çad hangi ülkeler ile sınır komşusu, coğrafya ve ekonomisi nasıl? İşte Çad hakkında bilgiler...
18.09.2021Gündem
Bakan Muş: İhracatın finansmanı konusuna daha çok eğileceğiz
Bakan Muş: İhracatın finansmanı konusuna daha çok eğileceğizTicaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatın finansmanı konusuna gelecek dönemde daha çok eğileceklerini belirterek, "Çünkü biz biliyoruz ki ihracatın finansmanı meselesinin ortaya çıkarabileceği olumlu sonuçlar göz önünde alındığında ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri olduğu aşikardır." dedi.
18.09.2021Ekonomi
Arkeoloji neden kan kaybediyor?
Arkeoloji neden kan kaybediyor?Türkiye’nin zengin tarihi, arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılıyor. Yaklaşık 400 civarı kazı çalışması tüm hızıyla sürerken üniversitelerin arkeoloji bölümleri dolmuyor. Üniversitelerde 2 bin 27 kontenjandan bin 6’sı, yani yarısı boş kaldı. İş bulma zorluğu, ihtiyaçtan fazla kontenjan ana neden. 2008’den itibaren Sözel yerine Eşit Ağırlık puanla öğrenci alınması ise tercileri etkiledi.
17.09.2021Eğitim
Batolit Nedir, Nasıl Oluşur? Batolit Nerelerde Görülür?
Batolit Nedir, Nasıl Oluşur? Batolit Nerelerde Görülür?Ülkemiz, çeşitli yeryüzü şekilleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Bu yüzden de hemen her doğa oluşumuna rastlamak mümkündür. Coğrafya konusu olan yeryüzü şekilleri farklı isimlere sahiptir. Bu alanda duyabileceğimiz farklı isimlerden biri de batolittir. Batolit nedir? Batolit nasıl oluşur? Nerelerde görülür tüm detayları ile derledik.
15.09.2021Sözlük
‘İdlib, küçük bir Afganistan’a dönüştü’
‘İdlib, küçük bir Afganistan’a dönüştü’Türkiye’nin Suriye sınırında son dönemde yaşanan gelişmeler ve devlet yetkilileri tarafından verilen mesajlar, dikkat çekici hale geldi.
15.09.2021Dünya
Ekvator Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Ekvator'un Özellikleri Nelerdir?
Ekvator Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Ekvator'un Özellikleri Nelerdir?Terimlerin herkesçe bilinmesi beklenemez. Bir terimi olan ekvator nedir, özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap olacak ilginç bilgileri sizler için derledik.
15.09.2021Sözlük
Kayseri'de heyecanlandıran keşif
Kayseri'de heyecanlandıran keşifKayseri'de Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde yapılan kazı çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemiği bulundu. Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu, "İlk defa Anadolu'da bu dönemde iki aslana ait iki çene kemiği bulduk. Bizim 4 bin sene öncesine ait başka kazılarda bulduğumuz aslan kemiği yok" dedi.
14.09.2021Haberler
Anadolu'da heyecanlandıran keşif! 4 bin yıl öncesine ait
Anadolu'da heyecanlandıran keşif! 4 bin yıl öncesine aitKayseri'de Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde yapılan kazı çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemiği bulundu. Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu, "İlk defa Anadolu'da bu dönemde iki aslana ait iki çene kemiği bulduk. Bizim 4 bin sene öncesine ait başka kazılarda bulduğumuz aslan kemiği yok" dedi.
14.09.2021Gündem
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kent
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kentTürkiye, tarih boyunca insanlığa yön vermiş medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir coğrafya olma özelliği taşıyor. Daha yerleşik hayata geçilmemiş olan dönemlerde bile Göbeklitepe ve Nevala Çori gibi olağanüstü yapıların kurulduğu Anadolu toprakları sonrasında tarihteki ilk kentleşme örneklerinden biri olan Çatalhöyük gibi yerleşimlere de ev sahipliği yapmakta. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran Türkiye'de 18 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. 85 bölge ise UNESCO'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde. Böylesi zengin bir coğrafyayı hakkıyla gezebilmek için elbette çok uzun yıllar gerekiyor. Demir Çağı'ndan Orta Çağ'a kadar onlarca yerleşimin kurulduğu Anadolu coğrafyasında mutlaka görmeniz gereken 44 antik kenti sıraladık. Ancak Türkiye'nin farklı bölgelerinde görülmeye değer daha nice antik yerleşimin bulunduğunu da hatırlatmış olalım.
13.09.2021Tatil
Dış Politika Nedir? Dış Politika Örnekleri Nelerdir?
Dış Politika Nedir? Dış Politika Örnekleri Nelerdir?Bazen öyle kelime ve kavramlarla karşılaşılır ki; anlamı pek bilinmese de kişiler konuyu biliyormuş hissine kapılır. Bu sözcük veya kavram sosyal medyada insanın karşısına çıkar. Gazete ve dergilerde rast gelinir. Televizyon haberlerinde ya da tartışma programında saatlerce ele alınır. Bu nedenlerle de kişilere pek tanıdık gelen bu kelime ya da tanımlar aslında gerçek anlamı ile bilinmez. Dış politika kavramı da işte böyle bir kavramdır. İşte ilgiyle okuyacağınız dış politika, dış politika nedir, örnekleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.
13.09.2021Eğitim
Bakan Akar: Herkes bilmeli, Türkiye bu coğrafyanın kaderi
Bakan Akar: Herkes bilmeli, Türkiye bu coğrafyanın kaderiMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Geçmişte bütün olumsuz koşullara rağmen canı pahasına egemenlik ve bağımsızlığını, hakkını ve hukukunu koruyan ülkemiz bugün de her geçen gün büyüyen ekonomisi, genç - dinamik nüfusu, etkin-caydırıcı ve saygın ordusuyla hak ve menfaatlerini korumakta çok daha azimlidir, kararlıdır. Herkes bilmelidir ki coğrafya ne kadar kaderse Türkiye de bu coğrafyanın kaderidir. Biz bu coğrafyada varız ve var olmaya devam edeceğiz" dedi.
13.09.2021Siyaset
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar olduMakine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, dünyada ihraç edilen makine miktarının 2019'un hâlâ çok gerisinde olduğunu belirterek, "Biz rakip ülke sektörlerinden hızla ayrışmaya ve dünya makine ticaretindeki payımızı artırmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.
13.09.2021Ekonomi
Muş'ta 6 katlı binada can pazarı
Muş'ta 6 katlı binada can pazarıMuş’ta, bir özel eğitim kursunun da içinde bulunduğu 6 katlı binada çıkan yangında korku dolu anlar yaşandı. Öğrenciler ve öğretmenler yangından kurtulmak için camlardan sarkarken, itfaiye ile çevredekilerin getirdiği merdivenlerle mahsur kalanlar kurtarıldı. Yangından etkilenen 15 kişi hastaneye kaldırılırken, itfaiyeye yetersiz müdahale tepkisinde bulunuldu.
12.09.2021Haberler
Muş'ta 6 katlı binada can pazarı! 15 kişi hastaneye kaldırıldı
Muş'ta 6 katlı binada can pazarı! 15 kişi hastaneye kaldırıldıMuş’ta, bir özel eğitim kursunun da içinde bulunduğu 6 katlı binada çıkan yangında korku dolu anlar yaşandı. Öğrenciler ve öğretmenler yangından kurtulmak için camlardan sarkarken, itfaiye ile çevredekilerin getirdiği merdivenlerle mahsur kalanlar kurtarıldı. Yangından etkilenen 15 kişi hastaneye kaldırılırken, itfaiyeye yetersiz müdahale tepkisinde bulunuldu.
12.09.2021Gündem
Bakan Soylu'dan net mesaj: Bir karşılığı olmalıdır
Bakan Soylu'dan net mesaj: Bir karşılığı olmalıdırİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kimse kusura bakmasın, demokrasiyi korumakla, darbe yapanların hatırını korumak arasında tercih yapacaksak, bizim tercihimiz demokrasiyi korumak olmalıdır. Toplumun hangi kesiminden olursa olsun, darbecilere sırtını dayayıp milletin iradesine parmak sallamanın, tehdit etmenin, demokrasi dışı imalarla ayar vermenin de elbette bir karşılığı olmalıdır." dedi.
11.09.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

ihracatTürkiyenedirkayserianadolu

Coğrafya ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.