Geri Dön
EğitimMobilizasyon Nedir, Ne İçin Yapılır? İnşaatta Mobilizasyon Nasıl Yapılır?

Mobilizasyon Nedir, Ne İçin Yapılır? İnşaatta Mobilizasyon Nasıl Yapılır?

Bir inşaatın çeşitli aşamaları bulunmaktadır. Mobilizasyon da bu aşamalardan bir tanesidir. Mobilizasyon nedir? İnşaata mobilizasyon nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Mobilizasyon Nedir, Ne İçin Yapılır? İnşaatta Mobilizasyon Nasıl Yapılır?


Mobilizasyon şantiye kurulumu anlamına gelmektedir. Şantiyeler kurulabilen ve inşaat tamamlandıktan sonra kaldırılabilen yapılardır. Şantiyelerde kurulmuş olan bazı yardımcı ekipmanlar aracılığıyla inşaat işlemleri çok daha hızlı şekilde tamamlanabilmektedir. Bundan dolayı mobilzasyon inşaat için en önemli aşamalardan bir tanesidir.

Mobilizasyon Nedir?

Mobilizasyon, şantiye kurulumu için yapılan seferberliktir. Bu seferberlik, binanın kendisi haricinde inşaat alanında olan her şeyi kapsamaktadır. İnşaatın yapımı sırasında vinç gibi kullanılabilecek çeşitli aletler bulunmaktadır. Tüm bunlar, günümüzde modern bir inşaatın hızlı şekilde tamamlanabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Mobilizasyon sayesinde inşaat alanında gerekli olan tüm malzemeler ve aletler kısa süre içerisinde kurulup toplanabilir.

İnşaatta Mobilizasyon Nasıl Yapılır?

Mobilzasyon aşamasının başlaması için, öncelikle resmi olarak orada inşaat yapılacağına dair tüm verilerin alınması gerekmektedir. İnşaata dair gerekli olan tüm ihalelerin yapılmış olması ve sigorta işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir. İnşaatın resmi olarak başlamasıyla birlikte mobilizasyon da yapılmaktadır.

Mobilizasyon için öncelikle gerekli olan malzemeler işçiler tarafından getirilir. Ardından bir seferberlik başlatılarak tüm inşaat aletleri kurulur. Bu inşaat aletleri parçalanabilir yapıya sahiptir. Böylelikle nakliyesi ve kurulumu kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler