Geri Dön
EğitimMrsa Nedir? Tıp Dilinde Mrsa Ne Anlama Gelir?

Mrsa Nedir? Tıp Dilinde Mrsa Ne Anlama Gelir?

MRSA tıpta sıklıla karşılaşılan kavramlar arasındadır. Halk arasında hastane hastalığı olarak bilinen MRSA'nın ne olduğu çoğu kimse tarafından bilinmemektedir. O halde MRSA nedir ve tıp diline MRSA ne anlama gelir detayları ile derledik.

Mrsa Nedir? Tıp Dilinde Mrsa Ne Anlama Gelir?

MRSA en temel anlamıyla hastane enfeksiyonu olarak tanımlanır. Her yıl pek çok kişi bu hastalığa yakalanır.

MRSA Nedir?

MRSA, stafilokok denilen bir bakteri hastalığıdır. Hastalığa sebep olan bakterinin adı MRSA bakterisidir. Bu bakteri hastada zatürre, deri apsesi ve sepsis gibi sağlık problemlerine yol açabilir. MRSA hastalığı kan yoluyla bulaşır. Enfekte bir insanın kanına temas edilmesi halinde bu hastalık kısa sürede yayılır.

Tıp Dilinde MRSA Ne Anlama Gelir?

MRSA olarak bilinen hastane hastalığının tıptaki tam adı Stafilokok aureus 'tur. Stafilokook aerus aynı zamanda bu hastalığa yol açan bakterinin de adıdır. Bu bakteri oldukça yaygın bir türdür. Her 3 kişiden birinde görünen stafilokok aerus bakterisi, enfekte bireylerin derilerinde ya da burunlarında taşınır. Diğer bireylere herhangi bir şekilde taşınmaları kısa sürede yayılmalarında etkili olur. SA bakterisi bireyden bireye kan yoluyla bulaşır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler