Geri Dön
EğitimÖğretmene şiddet artıyor

Öğretmene şiddet artıyor

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasının ardından Türkiye’nin farklı illerinden öğretmenlere yönelik şiddet haberleri de gelmeye başladı.

Öğretmene şiddet artıyor

 

MİNE ÖZDEMİR GÜNELİ - Son olarak Mardin’in Dargeçit ilçesinde Gazi Ortaokulu’nda görev yapan beden eğitimi öğretmeni, hakim bir velinin sözlü ve fiziki saldırısına maruz kaldı. Bu olayı kınayan Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi, olayın eğitimcileri derinden üzdüğünü ve geleceğe yönelik mesleki kaygıyı daha da artırdığını belirtti. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında öğretmenlik mesleğinin manevi karşılığı olan saygının bile kendilerine çok görüldüğü, sözlü taciz, saldırı, darp, silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı ve kanıksandığı bir dönemin yaşandığına dikkat çekilerek, “Öğretmene saygı sorunu en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir” denildi.

Verimlilik düşüyor

Bakanlığın zorunlu olmadıkça velilerin okula girmemesi gerektiğine dair yazısına rağmen bu durumun yaşanmasının sorunun büyüklüğünü gösterdiğine dikkat çekildi. Şiddet olaylarının öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açtığına, mesleki verimliliğin düşmesine neden olduğuna ve eğitimin niteliğini de doğrudan etkilediğine dikkat çekilen açıklamanın devamı şöyle: “Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır. Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyoruz.”

‘Somut tedbirler alın’

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan geçtiğimiz günlerde Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi Şehit Pilot İbrahim Gerçek Ortaokulu Müdürü Sibel Doğan’ın bir veli tarafından saldırıya uğrayarak darp edilmesini kınadı. MEB’e çağrıda bulunan Geylan, eğitim çalışanlarına şiddet konusunda somut tedbirlerin hayata geçirilmesi için adım atmaya davet etti. Türk Eğitim Sen tarafından hazırlanan kanun teklifinin bir an önce yasalaşması gerektiğini de hatırlatan Geylan, eğitim çalışanlarına şiddeti önlemek için MEB’in daha aktif bir pozisyon almasının vaktinin çoktan geldiğini bildirdi.

Geylan, şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’e çağrıda bulunuyor ve eğitim çalışanlarına şiddet konusunda somut tedbirlerin hayata geçirilmesi için adım atmaya davet ediyoruz. Eğitim çalışanlarına şiddeti önleme amacıyla sendikamız tarafından hazırlanan ve Iğdır Milletvekili Sayın Yaşar Karadağ tarafından TBMM’ye sunulmuş olan kanun teklifi bir an önce yasalaşmalıdır. Bu konuda da MEB’in daha aktif bir pozisyon almasının vakti artık çoktan gelmiştir.”