Geri Dön
EğitimPrematüre çocuk okula ne zaman başlar?

Prematüre çocuk okula ne zaman başlar?

Okullar, 2021-2022 eğitim öğretim yılına yüz yüze eğitimle başlarken, TBMM’ye kadar uzanan “Prematüre çocuk okula ne zaman başlar?” tartışması yaşanıyor.

Prematüre çocuk okula ne zaman başlar?

 

ÖNDER YILMAZ Ankara - Milliyet’in edindiği bilgilere göre, M.T. adlı bir vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, prematüre doğan çocuğu K.T.’yi okula bir yıl geç kaydettirmek istediğini ancak bu talebinin kabul edilmediği şikâyetinde bulundu. Baba M.T., aylarca kuvezde hayat mücadelesi veren ve gelişimi çok geç gerçekleşen oğlunun, kayıt tarihinde 73 aylık gözüktüğü için zorunlu olarak ilkokula kayıt yaptırması gerektiğini belirtti. Gelişim olarak yaşıtlarının 2,5 ay gerisinden geldiğine ve bunun raporlarla tespit edildiğine dikkat çeken M.T., 6 aylık doğduğu için okula başlama yaşı gelmemesine rağmen sanki okula başlayacakmış gibi işlem yapmak zorunda kaldığını bildirdi. M.T. TBMM’den okula başlama yaşını düzenleyen mevzuatta prematüre doğan çocuklar için erken doğum raporunun göz önüne alınması için değişiklik yapılmasını talep etti.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, şikâyeti işleme alıp konuyu MEB’e ileterek, yapılabileceklerin bildirilmesini istedi. MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün Meclis’e gönderdiği yazıda, mevzuattaki, “İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirir veya kayıtlarını bir yıl erteler” hükmünü anlattı.

TBMM: Değişiklik gerek

MEB, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, prematüre doğan çocukların mecburi ilköğretim kayıt yaşının hesaplanmasına dair ayrı bir mevzuat maddesi bulunmadığını belirterek, “Bu durumda olan çocuklar hakkında Bakanlığımıza yapılan kayıt erteleme taleplerine mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem tesis edilmektedir” dedi.

MEB’in bu yazısı üzerine TBMM Dilekçe Komisyonu, M.T.’ye prematüre doğan çocuklar için mevzuatta özel bir hüküm bulunmadığını ileterek “Başvuru sahibinin oğlunun kayıt tarihinde 73 aylık olması hasebiyle bahsi geçen ertelemeden yararlanılamadığı; mezkûr talebin karşılanabilmesi için Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümlerinde değişiklik yapılması gerektiği anlaşılmıştır” dedi. Komisyon, M.T.’ye konuyu ilgili idare olan MEB nezdinden takip etmesi gerektiğini bildirdi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler