Geri Dön
EğitimRagbi (Rugby) Nedir, Nasıl Oynanır? Ragbi Kuralları Nelerdir?

Ragbi (Rugby) Nedir, Nasıl Oynanır? Ragbi Kuralları Nelerdir?

Eğlenceli spor dallarından bir tanesi olan Ragbi iki takım ile oynanan spor dallarından bir tanesidir. Ragbi hem oynaması hem de izlemesi çok zevkli olan bir oyundur. Bundan dolayı Ragbi yapanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ragbi özellikle İngiltere'de çok meşhurdur. Son aylarda Ragbi kuralları ve Ragbi sporu ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki Ragbi nedir? Ragbi nasıl oynanır? Ragbi kuralları nelerdir? İşte Ragbi sporu ile ilgili her şey.

Ragbi (Rugby) Nedir, Nasıl Oynanır? Ragbi Kuralları Nelerdir?

Ragbi tarihte ilk defa 19. yüzyılın başlarında oynanmaya başlandı. İlk kez tarihte İngiltere'nin Rugby şehrinde oynandığından dolayı bu spor dalına Rugby denilmiştir. Ülkemizde de Ragbi spor federasyonu bulunmaktadır. 

Ragbi (Rugby) Nedir?

Ragbi iki takım arasında oynanan bir spor dalıdır. Bu sporda bir tane oval top bulunmaktadır. Top ellerle ve ayaklarla kontrol edilerek rakip takımın kalesine atmayı hedefleyen bir spor dalıdır. Ragbi dünya üzerinden İngiltere dışında, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve İrlanda gibi ülkelerde de oynanan bir spor dalıdır.

Ragbi Nasıl Oynanır?

Ragbi el ve ayakları kullanarak oval topu rakip kalenin çizgisinden geçirmeyi amaçlayan bir oyundur. Sporcular hem ellerini hem de ayaklarını kullanabilirler. Aynı takımda olan oyuncular el ve ayaklarını kullanarak birbirlerini topu gönderebilir.

Rakip takım oyuncularını geçerek rakip takımın kale çizgisinden topu geçirmeyi esas edinen bir spordur. Fiziksel güç bu sporda çok önemlidir. Sporcular fiziksel güçlerini kullanarak topun ilerlemesini sağlamaktadır. Aynı zamanda hız da yine Ragbi sporunda son derecede önemlidir.

Ragbi Kuralları Nelerdir?

 - Ragbi sporu iki takımdan oluşan bir spor dalıdır.

 - Her takım 15'er oyuncudan oluşmalıdır.

 - H harfine benzeyen bir kale direği yer almaktadır. 

 - Oyuna orta çizgide yapılan oyuncu vuruşu ile başlanır.

 - Eller ile pas verilemez.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler