Geri Dön
SözlükAşiret Nedir? Aşiret Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Aşiret Nedir? Aşiret Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Aşiret kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden biridir. Özellikle kullanım alanına göre önem arz etmektedir. Aşiret kelimesini hayatında ilk defa duyan kişiler ne demek olduğunun yanıtı merak etmektedir. Aşiret nedir? Aşiret TDK sözlük anlamı nedir tüm detayları sizin için derledik.

Aşiret Nedir? Aşiret Tdk Sözlük Anlamı Nedir?


Aşiret kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Bu sebeple dilimize Arapçadan geçmiştir. Günümüzde daha çok Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde yaygınlık göstermektedir. Aşiret birçok etken ile birbirine bağlanmış topluluk demektir.

Aşiret Nedir?

Aşiret kelimesi Arapça kökenli bir kelime olmakla birlikte Türkçede boy, klan, akrabalardan oluşan topluluk demektir.

Aşiret kavramı Türkiye'nin bazı kesimlerinde halen kullanılmaktadır. Aşiret kavramıyla kasıt kan ve soy bağlarıyla bağlı olan sülalelerin günlük hayatta birçok yönden birbirine destek çıkması ve koruması diye tanımlamak mümkündür.

Aşiret TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu'na göre aşiret, dil ve kültür bakımından benzerlik gösteren, birçok aile ve sülaleden oluşmakta olan, göçebe veyahut yerleşik tarzda yaşam süren topluluk demektir. Bunun yanı sıra aşiretin içerisinde bulunan aileler köken, din, ekonomi ya da kan bağlarıyla birbirlerine bağlı olan oymaktır.