Geri Dön
SözlükNörohipofiz Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Nörohipofiz Hormonları Nelerdir?

Nörohipofiz Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Nörohipofiz Hormonları Nelerdir?

Beyin bölgesinde yer alan nörohipofiz, sağlamış olduğu görevi üzerinden önemli bir yer tutar. Peki Nörohipofiz nedir, TDK sözlük anlamı nedir? Nörohipofiz hormonları nelerdir tüm detayları ile derledik.

Nörohipofiz Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Nörohipofiz Hormonları Nelerdir?


Hipotalamus üzerinden beyin bölgesi ile bağlantılı olması eşliğinde, nörohipofiz önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda farklı hormonları üzerinden ifade edilir ve buna bağlı olarak isimlendirilir.

Nörohipofiz Nedir, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Vücudu bir bağlantı ve denge bölgesi olması ile beraber nörohipofiz, Türk Dil Kurumu üzerinden de ifade edilmektedir. Hipotalamus bölgesinin bir uzantısı olarak öne çıkan bu bölgede bir sap yardımı ile aşağı doğru inen kısım nörohipofiz olarak bilinmektedir. Beynin arka kısmında yer alması üzerinden taşımış olduğu görev ile beraber önemli bir yere sahiptir.

Nörohipofiz Hormonları Nelerdir?

Hipofiz hormonları ile beraber aynı zamanda nörohipofiz hormonları ortak biçimde ele alınır. Bu hormona taşımış oldukları görevi üzerinden beyin bölgesinde farklılık ortaya çıkarmaktadır.

- Tiroid uyarıcı hormon
- Büyüme hormonu
- Prolaktin hormonu

Bu şekilde yukarıda verilen farklı hormonlar ile beraber nörohipofiz hormonları öne çıkmaktadır. Özellikle beyin bölgesinde önemli görevler üstlenmiş bağlantı noktalarından biri olarak ön plana çıkar. Düzenli olarak salgılanması üzerinden nörohipofiz hormonları etkin bir iletişim imkanı vermektedir. Aynı zamanda eğitim açısından da önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra, öğrencileri mutlaka bilmesi gerektiği konular içerisinde de yer alır.