Geri Dön
SözlükOperet Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Operetin Özellikleri Nelerdir?

Operet Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Operetin Özellikleri Nelerdir?

Türkçe, sanat yapıtlarında kullanılmak için çok elverişli bir içeriğe sahiptir. Özellikle de şiir ve roman gibi edebi sanatlarda Türkçenin ifade zenginliği de sıkça ön plana çıkar. Bu zenginlik ise, tarih boyunca pek çok önemli edebi eserin ortaya çıkmasını sağlar. Ama bu zenginlik aynı zamanda pek çok yeni kelimeyle karşılaşmayı gerektiriyor. Operet nedir, TDK sözlük anlamı ne demek sizler için derledik.

Operet Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Operetin Özellikleri Nelerdir?

Operet kelimesi de sıkça karşılaştığımız kelimeler arasında yer alıyor. Türkçenin edebi zenginliği pek çok kelimenin yakın anlamlılarının ve anlamdaşlarının bulunması ile sağlanır. 

Operet Nedir?

Operet kelimesi, günlük hayatımızda vatandaşların sıkça kullandığı kelimelerden birisidir. Dilimizde bulunan Operet kelimesi, hem günlük hayatta, hem de sosyal medyada en sık kullanılan sözcüklerden birisi olarak ön plana çıkar. TDK’ya göre farklı anlamları olan Operet kelimesi, Türkçede farklı cümleler ile ya da tek başına kullanılabilir. İtalyancada küçük bir opera anlamına gelen, kalıplaşmış olan kişilerle yazın değeri bulunmayan küçük bir olayla içli, hafif, melodramatik geçişleri olan, eğlendirici oyunlara verilen isimdir.

Operet TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? 

Operet kelimesinin TDK sözlüğe göre bilinen 2 farklı anlamı bulunur. Bu kelimenin kökeni ise Fransızcadır. Anlamı ise, içinde bestesiz konuşmalar olan, hafif konulu sahne eseri ve eseri oynayan oyunculardan meydana gelen kuruluş anlamına gelir.

Operetin Özellikleri Nelerdir?

Operetin başlıca özellikleri, melodramatik, içli hafif yazın değeri olmayan anlamına gelir.