Geri Dön
EğitimTEOG lise 3. nakil başvurusu nasıl yapılır? (2016 MEB)

TEOG lise 3. nakil başvurusu nasıl yapılır? (2016 MEB)

TEOG lise takil işlemleri ile ilgili yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. MEB tarafından düzenlenen TEOG sınavı sonrası yapılan tercihlerle değişik okullara yerleşen öğrenciler, yeni yılın heyecanını yaşıyor. Boş kontenjanların olması ile TEOG nakil işlemleri gerçekleştiriliyor. Bir başka okula nakil yapmak isteyen öğrenciler TEOG 3. nakil başvurusu yapması gerekir...

TEOG lise 3. nakil başvurusu nasıl yapılır? (2016 MEB)

TEOG 3. nakil süreci devam ediyor. Liseye geçiş için ülke genelinde düzenlenen belli başlı sınavlar vardır. Bu sınavlara artık öğrencilerin katılımı zorunludur. Çünkü lise eğitimi zorunlu hale gelmiştir. Herkesin de bildiği üzere artık ülkemizde gerçekleştirilen bu lise sınavlarından yeteri kadar hizmet almak istersek bu kazanımların elde edilmesi önemlidir. Lise eğitiminin bir birey üzerinde olan etkisi ise hiçbir şekilde göz ardı edilemez. Öğrencilerin yapacak oldukları ileriki meslekleri konusunda bir geçişin olduğu bu lise sonrasındaki hayat önemli olduğu için iyi bir lise iyi bir lisans eğitiminin başlangıcıdır denebilir.Ülkemizde düzenlenen çeşitli sınavlardan biri olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına (TEOG) her yıl binlerce öğrenci katılır. Bu sınav ortalama dört yıl boyunca uygulanan liseye geçiş sınavıdır. Öğrencinin TEOG sınavından aldığı notun yanında aynı zamanda verilen okulda yapılan sınavların ve de performanslarında önemli olduğunu gösterir. Çünkü okul sınavları ve TEOG sınav notları ortalamasından öğrenciler bir nota sahip olur. Tüm bu puan alımı yıl içinde toplanmış ve de TEOG sınav sonuçları da yaz ayında belirlenmiştir. Sonrasında artık öğrencinin hangi yüzdelik dilimdiyse TEOG tercihlerini yapması gerekir.

TEOG TERCİH SONUÇLARI HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

TEOG tercih sonuçlarının 11 Ağustos tarihide açıklanmasından sonra liselere yerleşen öğrencilerin kayıt günleride başlamıştır. TEOG yerleştirme sonucundan memnun olan adayların liselere olan kayıtları yaptırılır. Bazı zamanlarda TEOG tercihi sırasında okulun kesin tutacağı düşünülerek öğrenciler yanlış tercih yapabilir. Yerleştirme sonucunda memnun olmayan kişiler sonucunda onlara verilen bir hak olan TEOG nakil hakkı vardır. Öğrencilerin TEOG nakil işlemlerini yapmaya başlaması sonucunda gerekli olan bazı hakları vardır. Vatandaşların kullanmakta olduğu bu TEOG nakil işlemleri için de yapmaları gereken bazı işlemler vardır. Vatandaşların kullanmakta olduğu bu sistem onlara lise yerleşimleri için sunulan ikinci bir şanstır. TEOG nakil işlemleri bir, iki, üç olmak üzere üç aşamadan oluşur. Yerleştiği liseden memnun olmayan öğrencilerin yapması gereken bu işlemler için TEOG nakil tarihlerini takip etmeleri gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bazı açıklamalardan sonra artık TEOG nakil işlemlerinin ikincisinin de sonuçlarının belirlenmesinden sonra bizler bu işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. TEOG nakil ikinci yerleştirmeler sonucunda artık yine de öğrencilerin sahip olduğu bu bazı avantajlar vardır. İşte bu nedenle gerçekleştirilen TEOG nakil işlemlerini yapmak isteyen öğrencilerin bu verilen TEOG nakil işlemlerini yapmaları gerekir.

İkinci TEOG nakil sonuçlarının 26 Ağustos tarihinde açıklanmasından sonra artık öğrencilerin liseye yerleşmedikleri gibi bir durum olursa da üçüncü TEOG nakil işlemlerini beklemeleri gerekir. TEOG nakil işlemleri için üçüncü nakil işlemlerinin son olduğunu unutmamak gerekir. Bu yerleştirme sonuçları da çok sürmeden açıklanır. Ancak öğrencilerin yerleşmemesi gibi bir durum söz konusunu olduğunda öğrencilerin ne yazık ki yapacağı bir şey kalmaz. Artık öğrencilerin yapacak olduğu bu TEOG nakli önemlidir. Artık öğrencilerin bu sayede gerçekleştirecek olduğu bu işlem önemlidir. 3. TEOG nakil dönemi devam ederken bu süreç 2 Eylül tarihinde sona erecek.

MEB 2017 SINAV TAKVİMİNİ AÇIKLADI!

Öğrencilerin merakle beklediği 2017 MEB sınav tarihleri açıklandı. TEOG sınavı için artık sınav tarihleri belli oldu. İşte yeni yıla ait sınav tarihleri...

Milli eğitim Bakanlığınca (MEB) açıklanan 2017 yılı sınav uygulama takvimine göre, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında düzenlenecek ikinci dönem merkezi ortak sınavlar, 26-27 Nisan 2017'de gerçekleştirilecek.

Bakanlığın internet sitesinden açıklanan sınav takvimine göre, açık öğretim ortaokulu-açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi birinci dönem sınavları, 7-8 Ocak 2017'de, ikinci dönem sınavları 18-19 Mart 2017'de, üçüncü dönem sınavları ise 1-2 Temmuz 2017'de yapılacak.

MEB'in geçen yıl açıkladığı takvimde, TEOG kapsamında düzenlenecek birinci dönem merkezi ortak sınavların 23-24 Kasım 2016'da, mazeret sınavlarının da 10-11 Aralık 2016'da yapılacağı açıklanmıştı.

MEB'in 2017 sınav takvimine göre, TEOG kapsamında yapılacak ikinci dönem merkezi ortak sınavlar 26-27 Nisan 2017'de, mazeret sınavları da 20-21 Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (2017/PYBS) 10 Haziran 2017'de düzenlenecek.

Öte yandan, MEB, bu yıl altıncı kez düzenlediği Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri teorik sınavlarının gelecek yıl beş defa düzenlenmesini ve sınavların adayların ulaşım sıkıntılarını dikkate alarak, saat 14.00'de başlatılmasını kararlaştırdı.

LİSE NAKİL İŞLEMLERİ

Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları, 15-19 Ağustos, ikinci nakil başvuruları 22-26 Ağustos'ta, 3. nakil başvuruları 29 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde yapılacak.

15 Ağustos: Boş kontenjan ilanı

15-19 Ağustos: 1. Nakil Dönemi

19 Ağustos: 1. Nakil Sonuçları

22-26 Ağustos: 2. Nakil Dönemi

26 Ağustos: 2. Nakil sonuçları

29 Ağustos-2 Eylül: 3. Nakil Dönemi

2 Eylül: 3. Nakil sonuçları

TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek.

Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

TERCİH YAPMAYAN ÖĞRENCİ NE OLACAK?

Tercih yaptığı halde 25 okuldan birine yerleşemeyenler gibi tercih yapmayan öğrenciler de sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ayrıca tercih döneminde özel okula kayıt yaptıracağını belirterek tercih işlemine katılmayanlar da 9 Eylül'e dek kayıtlarını yaptırmazlarsa onlar da açık liseye kaydedilecek.

TEOG YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

8'inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) üstünlüğü,esas alınarak yapılacaktır.

9-15 Ağustos 2016, 19-23 Ağustos 2016, 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullarbelirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.