Geri Dön
EğitimYaban Mersini Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Yaban Mersini Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Yaban mersini meyve suyu veya dondurulmuş olarak marketlerde karşımıza çıkmaktadır. Yaban mersini hem yararlı hem de güzel bir meyvedir. İnsanlar bu meyveyi nasıl yetiştirebileceklerini merak etmektedir. Yaban mersini nedir? Yaban mersini ağacı nerede yetişir? Yaban mersini özellikleri nelerdir? Sizler için yaban mersini ile ilgili merak edilenleri derledik.

Yaban Mersini Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Yaban mersini her iklim koşuluna uyum sağladığı için birçok yerde yetiştirilebilmektedir.

 Yaban Mersini Nedir?

 Yaban mersini bir bitki çeşididir. Yaban mersinleri kısa boylu çalılarda yetişmektedir. Yaban mersini antosiyanin bakımından doğadaki en zengin meyvedir. Yaban mersini yüksek antioksidan içermektedir. Yaban mersinlerinin çapı 5 ile 9 mm olmaktadır. Yaban mersini meyvesi her şekilde insanlara sunulmaktadır.

 Yaban Mersini Ağacı Nerede Yetişir?

 Yaban mersini iklim koşullarına alışabildiği için her yerde yetiştirilebilmektedir. Bahçenizde ya da saksı içerisinde yaban mersini yetiştirmek oldukça kolaydır. Yaban mersinleri iklim koşullarına uyum sağlasalar da suyu sevmektedir bu nedenle yaban mersinin toprağı sürekli nemli olması gerekmektedir. Yaban mersininin anavatanı olarak Kuzey Amerika gösterilmektedir fakat birçok ülkede daha yetiştirilmektedir. Yaban mersini Türkiye’de Karadeniz bölgesi tarafında yetiştirilmektedir.

 Yaban Mersini Özellikleri Nelerdir?

 Yaban mersininden birçok şey üretilmektedir. Yaban mersini bulundurduğu vitaminlerle son derece önemli bir bitkidir. Yaban mersininde C, K ve B6 vitamini bulunmaktadır. Yaban mersininin içerisinde folik asit, potasyum, manganez ve bakır bulunmaktadır. Yaban mersinin su oranı oldukça yüksektir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler