Geri Dön
EğitimZımpara Taşı Nedir? Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Zımpara Taşı Nedir? Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Taşlama işleminde kullanılan yöntem, çok küçük ve kesici tanelerle iş yüzeyini aşındırarak yüksek ölçü tamlığını meydana getirir. Bunu yapabilmek için kullanılan kesicilere ise, “zımpara taşı” ismi verilir. Zımpara taşları ise, aşındırıcı taneciklerin organik ya da inorganik bağlayıcılarla birbirine bağlanması sonucunda oluşan kesici takımlara denir. Zımpara taşı nedir sizler için derledik.

Zımpara Taşı Nedir? Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

İdeal bir aşındırıcı için, aşınmaya karşı büyük bir direnç göstermesi ama körlenmeden önce de kırılabilme (bünyeden ayrılma) özelliğine de sahip olması gerekir.

 Zımpara Taşı Nedir?

 Her aşındırıcı cinsinin kristal bir yapısı ve kolay kırılabilme özelliği taşıyacağı malzemeye uygunluğunu belirler. Zımpara, işlenecek olan bazı pürüzlü yüzeyleri pürüzsüz bir hale getirmek için kullanılan malzemelere verilen bir isimdir. Manuel yani elle kolaylıkla uygulanabilir. Aynı zamanda bu işi yapacak zımpara makineleri vardır. Zımpara ile birlikte ahşap, mermer, metal ve bunlar gibi pek çok maddeden yapılmış olan yüzeyler bu pürüzlerden arındırılır.

 Zımpara Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 Zımpara çeşitleri, bez ve bant, rulo zımpara, disk zımpara, levha zımpara, fırça zımpara ve profilli zımpara şeklinde sınıflandırılır. Bez ve bant zımpara çeşitleri, levha zımparaları rulo ya da tabaka şeklinde üretir. Dikdörtgen tabanlı ve titreşimli zımpara makinelerinde sıkça kullanılmak için üretilmiştir. Zımpara makinesinin ölçülerine uygun olacak bir şekilde kesilir ve zımpara makineye bağlanır. Bu tür zımparalar ise, ayrıca eğmeçli malzemelerin zımparalanması için tercih edilen zımpara makinelerin silindirleri üstüne bağlanır.

 Fırça zımparalar ise, anlaşılacağı gibi fırça şeklindedir ve flanşların arasına bağlanır. Genellikle de seri üretimlerde profilli yüzeyleri zımparalamak için sıkça kullanılır.

 Disk zımparaları ise, dairesel bir şekilde tasarlanmış zımparalardır. Büyük disk doğramazlarsa ve zımpara makinelerinde kullanılan disk zımpara makinelerinde sıkça kullanılır. Profilli zımparalar da flanşa bağlanarak kullanılır.