Geri Dön

Sevinç Zıt Anlamlısı Nedir? Sevincin Zıt Anlamı Olan Kelimeler

Kelimeler, anlamlarına göre birbirine zıt anlamlı olabilir. Zıt anlamlı olması demek bir kelimenin tam tersi yani karşıt anlamını taşıması demektir. Sevinç ve üzüntüde zıt anlamlı iki sözcüktür. Sevinç kelimesine zıt anlam olan kelimeler sadece üzüntü ile sınırlı olmayıp dilimizde birkaç sözcük daha zıt anlamlısı sayılmaktadır. Bu kelimeleri sizler için tüm detayları ile derledik.

Sevinç Zıt Anlamlısı Nedir? Sevincin Zıt Anlamı Olan Kelimeler

Sevinç kelimesi, anlam olarak bir şey için mutlu olma, sevinme kelimeleri ile karşılık bulmaktadır. Coşkulu bir hali anlatır. Birçok atasözü ve deyimde de karşımıza çıkar.

Sevincin Zıt Anlamı Olan Kelimeler

Sevinç kelimesinin birden fazla zıt anlamı olan kelime bulunmaktadır. İlk olarak sevinç zıt anlamlısı dediğimizde akla gelen kelime üzüntüdür. Bir diğer zıt anlam karşılığına bakacak olursak hüzün ve kederi ele alabiliriz. Ayrıca dert, tasa gibi kelimelerde yine sevincin karşılığı olarak dilimizde yer alır.

Sevincin karşılığı aslında acı çekmektir. Bu yüzden zıt anlamı olan kelimelerde acı veren, yas duyulan durumlar için kullanılmaktadır. Kişinin ya da durumun üzüntü halini belirtir. Elem, kelimesi de acı verici bir durumu anlatmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber