Geri Dön
Ekonomi722 milyon TL’lik batarya yatırımı

722 milyon TL’lik batarya yatırımı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı, Kayseri’de 722.5 milyon liralık yatırımla lityum-iyon pil üretim tesisi kuracak. Tesisin kurulumuna proje bazlı devlet desteği verilecek. Yeni yatırımla 481 ilave istihdam sağlanacak.

722 milyon TL’lik batarya yatırımı

ANKARA Milliyet - Kayseri’de sabit yatırım tutarı 722 milyon 501 bin 56 lira olacak lityum - iyon batarya üretim tesisine, proje bazlı devlet yardımı verilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın sahibi olduğu şirket tarafından inşa edilecek tesiste, yılda 417 bin batarya üretilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın yüzde 98 hisse ile sahibi olduğu Aspilsan Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından yapılacak lityum - iyon batarya tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilecek. Yatırımın başlangıç tarihi 1 Mart 2020 olarak belirlenirken, yatırım süresi de başlangıç tarihinden itibaren 7 yıl olarak tespit edildi. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek. Ürün çeşitlendirme yatırımı şeklinde belirlenen projede öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 722 milyon 501 bin 56 lira olarak belirlendi. Öngörülen ilave istihdam 481, öngörülen nitelikli personel sayısı ise 40 olarak hesaplandı.

Yatırım süresi sonunda üretilmesi planlanan ürünler ve üretime ilişkin kapasiteler ise silindirik batarya için yıllık 414 bin 491 adet ve prizmatik batarya için yıllık 3 bin 432 adet olarak belirlendi.

Vergi ve prim desteği

Karar kapsamında desteklenen yatırım projesi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi ve vergi indirimi desteklerinden yararlanacak. Sigorta primi işveren hissesi desteği (azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl), gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), nitelikli personel desteği (azami 30 milyon lira) ve enerji desteği (işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 100 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si) imkanlarından yararlandırılacak.

Yatırımın tamamlanmasını müteakip, tamamlama vizesi için firma tarafından bakanlığa müracaat edilecek. Yatırım yerinde gerçekleştirilecek ekspertiz işlemi neticesinde bakanlık tarafından tamamlama vizesi verilecek.

Arz güvenliği sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Türkiye’nin kritik ihtiyaçlarını karşılayabilecek, arz güvenliğini sağlayabilecek, dışa bağımlılığı azaltacak, teknolojik dönüşüm sağlayacak, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek 500 milyon TL üzerindeki yatırım projelerine, proje bazlı destek veriyor. 2019 sonuna kadar, bu kapsamda destek kararı yayımlanan 26 proje ile 76 milyar lira yatırım öngörülürken, 28 bin ilave istihdam, 8 milyar liralık ihracat ile 4 milyar liralık ithalatın önüne geçilmesi planlandı. Proje bazlı destek kapsamında, stratejik hedefler çerçevesinde yatırım projeleri toplanabildiği gibi, firmalara projelerini sunmak üzere davette de bulunulabiliyor.

 

Kripto para mağduruna dava şoku! 16 milyon lirasını kaptırdı
Mutluluğa arabulucu! Kazan kazan modeli
Kahveleri termosta, yemekleri sefer tasında! 10 parça elbise ve tek bir çatal...
Karadeniz gazıyla ilgili flaş açıklama! 5 ay sürecek
Hırsızlar yolu çalıp götürdü! Tam 300 metrekare
Pandemi en çok onlara yaradı! Saniyede 15 bin dolar kazandılar
Hatayspor - G.saray maçının tartışmalı pozisyonlarını yorumladı
Annesini dinlemedi, pişman oldu! 'Allah belamı verdi'
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Erdoğan'dan net mesaj: Bu milletin paraları onların cebine girmemeli
Yeni kabus! Psikiyatrik hastalık pandemisi
Hülya'nın yüzüğü dikkat çekti: Hazır değilim, çekmeyin!
Kulübede gerginlik! 'İçeride görüşeceğiz'
Survivor All Star'da şoke eden sakatlık! 'Beni götürmeyin'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler