Ekonomi ‘Asgari ücrete ara zam yok’

‘Asgari ücrete ara zam yok’

18.04.2024 - 07:00 | Son Güncellenme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette ara zam olmayacağını söyleyerek, enflasyon ve sözleşmeden kaynaklı farkların temmuz ayında emekli maaşlarına yansıyacağını, bunun dışında bir zam yapılmayacağını belirtti.

‘Asgari ücrete ara zam yok’

Bakan Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Emeklilere yönelik çalışmaların sorulması üzerine Işıkhan, birçok bakanlık ve özel sektör kuruluşu ile hazırlanan protokoller üzerinde görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bu konularda belli bir noktaya geldiklerini ifade etti. 

Haberin Devamı

Işıkhan, “Yaklaşık 15-20 gün içinde elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkartan, onları destekleyecek psikolojik, sosyal, ekonomik ve sağlık anlamında onların refahını artırmaya yönelik her çalışmamızı paylaşacağız” dedi. 

Emekli maaşlarına yönelik bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna ise Işıkhan, “Yok, hayır. Özellikle emeklilerin refahlarının artırılması benim en temel sorumluluğum. Sadece ekonomik refahtan değil sağlık ve diğer boyutları da düşünmem lazım. Bu çerçevede emekliler yılını gerçekleştireceğiz” yanıtını verdi. 

Emekli aylıkları... 

Bakan Işıkhan, “Asgari ücrette bir ara zam beklentisi olmalı mı?” sorusu üzerine, “Hayır, öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek” yanıtını verdi. En düşük emekli aylığının asgari ücrete çıkarılması yönünde beklentilerin olduğunun hatırlatılması üzerine de Işıkhan, “En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında hem enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrette de herhangi bir ara zam, toplantı düşünmüyoruz” diye konuştu. - ANKARA Milliyet