Geri Dön
EkonomiBakan Karaismailoğlu: Kars Lojistik Merkezi'nden 417 bin ton yük taşındı

Bakan Karaismailoğlu: Kars Lojistik Merkezi'nden 417 bin ton yük taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattından taşınan yüklerin elleçlenmesi amacıyla kurulan Kars Lojistik Merkezi'nden bugüne kadar 349 tren ile 417 bin ton yük taşındığını belirtti.

Bakan Karaismailoğlu: Kars Lojistik Merkezi'nden 417 bin ton yük taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda demir yolu yatırımlarına ağırlık verdiklerinin altını çizerek bakanlığın yatırımlarında demir yolunun payını yüzde 60'lara kadar çıkaracaklarını kaydetti. Bakan Karaismailoğlu, yolcu taşımacılığı ile birlikte yük taşımacılığı yatırımlarına da önem verdiklerini belirtip, "Bakü-Tiflis-Kars demir yolunun açılmasıyla artık Uzak Doğu'dan Uzak Avrupa'ya kadar kesintisiz ortak koridordan demir yolu işletmeciliği başladı. Pekin'den Londra'ya artık trenlerimiz sık sık ticarete, lojistiğe başladılar. Kuzey koridor olan Rusya'dan geçen koridordaki kapasitenin yüzde 30'unu ülkemizden geçen orta koridora almak hedefimiz var. Bu doğrultuda çalışmalarımız ve politikalarımız devam ediyor. Yapımı devam eden hızlı tren hatlarının işletmeye alınmasıyla birlikte bu hatlarda yük taşımacılığı da yapılabilecek. 19 Kasım itibarıyla Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattında toplam bin 262 tren, 26 bin 214 konteyner ile 1 milyon 419 bin 686 ton yük taşındı" dedi.

Bakan Karaismailoğlu: Kars Lojistik Merkezinden 417 bin ton yük taşındı

Bakan Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattından taşınan yüklerin elleçlenmesi amacıyla Kars Lojistik Merkezi'ni kurduklarını belirterek, "412 bin ton taşıma kapasitesi ile 400 bin metrekare lojistik alan kazandırıldı. Merkezde toplam 19 adet demir yolu hattı bulunuyor. Kars Lojistik Merkezi'nin açılmasından bu yana 349 tren ile 417 bin ton yük taşındı. Orta koridor, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu açılmasıyla birlikte işlevsel hale geldi ve Kars'ı önemli bir merkez haline getirdi. Bundan sonra bu aktiflik artarak devam edecek. Kars Lojistik Merkezi'nin altyapı çalışmaları tamamen bitti. Bu merkezin ikinci etap çalışmaları hazırlıklarını yapıyoruz" dedi.

 

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler