Geri Dön

Son dakika: Berber ve kuaförlerden bir istek daha

Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde getirilen sakal traşı, cilt bakımı, kalıcı makyaj gibi hizmetlere dair kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.

Son dakika: Berber ve kuaförlerden bir istek daha

Karakaş, yazılı açıklamasında, berber ve kuaförlerin salgından en çok etkilenen meslek gruplarından olduklarına işaret etti.

Berberlerdeki jilet veya usturayla sakal ve saç tıraşı, kuaför ve güzellik salonlarında da kalıcı makyaj, makyaj ve cilt bakımı hizmetlerinin salgın nedeniyle halen yasak olduğunu hatırlatan Karakaş, bu durumun esnafı da vatandaşı da mağdur ettiğini belirtti.

Karakaş, berber ve kuaförlerin en hijyenik ve şeffaf çalışan meslek grubu olduğunu savunarak, şunları kaydetti:

"Bu nedenle hem İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun hem de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda sesimizi duymasını istiyoruz. Berber, kuaför ve güzellik salonlarında uygulanması gereken sakal tıraşı, makyaj, kalıcı makyaj ve cilt bakımı uygulamalarının serbest bırakılmasını bekliyoruz."

En az 2 asgari ücret oranında destek talebi

Salgın sürecinde iş yerlerinin yaklaşık 2 ay kapalı kaldığına, sonraki dönemde de iş yoğunluğunda düşüş yaşandığına dikkati çeken Karakaş, şu ifadeleri kullandı:

"Bu süreçte ilçe ve büyükşehir belediyelerinin bir kısmı gerek maddi yönden destek oldular gerekse işletmelerimizin dezenfekte edilmesine katkı sundular. Biz bu süreç içerisinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bir çalışmaya girdik. Sayın Bakan bizden bir rapor istemişti ve biz de devletten büyük bir beklenti içerisine girdik. Bu beklentimiz halen devam ediyor. Geri ödeme koşuluyla da olsa en az 2 asgari ücret oranında esnaf ve sanatkarımızın desteklenmesini istiyoruz."

"Berber ve kuaförler virüs taşıyıcısı gibi gösterildi"

Karakaş, berber, kuaför ve güzellik salonu işletmelerinin kademeli olarak açılmasıyla yapılan bazı açıklamaların esnafı virüs taşıyıcısıymış gibi gösterdiğini kaydederek, "Randevu sistemi, dezenfektan bulundurma mecburiyeti, maske kullanma zorunluluğu ve dükkanlar içerisindeki sosyal mesafe kurallarına dikkat ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Esnafın her zaman hijyene özen gösterdiğini belirten Karakaş, salgın döneminde hijyen kurallarının artırıldığını ve tek kullanımlık ürünlerin kullanılmaya başladığını hatırlattı.

Karakaş, berber, kuaför ve güzellik salonlarında yapılan uygulamalara ilişkin herhangi bir zam yapılmadığını da ifade ederek, buna karşın kuaför ve güzellik salonlarına malzeme sağlayanların ürünlerine yüzde 40 zam yaptığını bildirdi.

Türkiye'nin günlük corona virüs tablosu (4 Ağustos 2020)Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 1083 kişiye covid-19 tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 234 bin 934, can kaybı 5 bin 765 oldu. Son 24 saatte 994 kişinin daha iyileşmesiyle covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 218 bin 491 oldu. Bakan Koca yeni hasta sayısında yaşanan artışa dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber