Geri Dön
EkonomiBordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nedir Nasıl Alınır? Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nedir Nasıl Alınır? Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

Umuma kelimesinin kökeni bordo pasaportun ne olduğunu açıklamaktadır. Umuma kelimesi Arapça bir kelimedir. Kelimenin köken anlamı ise ayırt edilmiş özel sayılan demektir. Pasaport kelimesi ise İtalyancadan dilimize girmiştir. Anlamı ise liman geçiş belgesi demektir. Umuma mahsus kelime öbeğinde yer alan mahsus kelimesi kişiye özel kişiye ayrılmış demektir. Böylece umuma mahsus yani bordo pasaport ortaya çıkmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması için yazıda sizler adına bordo pasaportun ne olduğuna, nasıl alındığına ve kimlere verildiğine dair bilgileri derledik.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nedir Nasıl Alınır? Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

 Bordo pasaport günümüzde de birçok kişinin aldığı ve ülke çıkışlarında kullandığı pasaporttur. Sıklıkla gördüğümüz pasaportun dışı tam da bordo renklidir. İsmini de buradan almaktadır.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nedir?

Yetki verilmiş valilikler, Türk konsoloslukları ya da İçişleri Bakanlığı tarafından Türk vatandaşına verilen pasaport çeşidine bordo pasaport yani diğer bir ismiyle umuma mahsus denmektedir. Bu pasaportu almak isteyenler belirli şartları yerine getirmelidir. Şartlar yerine getirildiği taktirde bu pasaport türü ilgili kurumlar tarafından Türk vatandaşlarına verilmektedir. Pasaportun özelliği ise sahiplerinin vizesiz gidilebilen ülkelere direkt geçiş hakkına sahip olmalarıdır.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Nasıl Alınır?

Bu pasaportu almak için öncelikle başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Belirli adımlardan oluşan bordo pasaport alımı aşağıdaki adımlar doğrultusunda alınmaktadır:

Başvuru için ilk olarak nvi.gov.tr adresine giriş yapılır.

Siteye giriş yapıldıktan sonra ikametgah adresinize en yakın nüfus müdürlüğüne tıklanır.

Uygun saat ve tarih aralığında buradan randevu alınır.

Başvuru için randevu alırken kayıtlı olan ikametgah adresinize göre nüfus müdürlüğünü seçmeniz zorunlu tutulmamaktadır.

Başvuruya giderken 2 adet biyometrik güncel fotoğraf hazırlanır.

Güncel kimliğinizin olması gerekir.

Parmak izinizin sisteme kaydedilmiş olması gerekir.

Pasaport harcını yatırdığınıza dair dekontun olması gerekir.

Pasaportunuzun kaç yıllık olacağına karar vermeniz gerekir.

Bu evraklar eksiksiz olarak hazırlandığında randevu aldığınız tarih ve saatte nüfus müdürlüğünde olmanız gerekir.

Müdürlük başvurunuzu evraklarınız eksik değilse alır.

Sizin verdiğiniz adrese de kargo ile pasaportunuzu gönderir.

Maksimum 7 iş günü içerisinde pasaportunuz elinizde olur.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport Kimlere Verilir?

Pasaport türleri, verileceği kişiye göre tanımlamalardan oluşmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi bordo pasaport Türkiye Vatandaşlarına verilmektedir. Yani Türk vatandaşı olmanız gerekir.

Bordo pasaportta sadece bu şart olduğu için ve hazırlanan evraklar da çok daha az olduğu için vizesiz gidebileceğiniz ülke sayısı da sınırlı sayıda olmaktadır. Yani her ülkeye vizesiz bu pasaport ile giriş yapamayabilirsiniz. Bu yüzden de insanlar daha çok yeşil, gri ya da siyah pasaportu alma koşullarını tam olarak karşılıyorsa bu türleri tercih etmektedir. Çünkü bu pasaport türlerinde vizesiz girebileceğiniz ülke sayısı bordo pasaporta göre daha fazla ve daha çeşitlidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ramazan Bayram mesajıCumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı vesilesiyle mesaj yayınladı. Salgından olumsuz etkilenenlerin sıkıntılarının giderileceğini açıkladı. Bayram sonrası kontrollü normalleşmenin başlayacağını açıklayan Erdoğan, "Güzel günler bizi bekliyor" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler