Geri Dön
EkonomiBorsa İstanbul için 2021 'rekorlar yılı'

Borsa İstanbul için 2021 'rekorlar yılı'

2021'de 52 şirket ile halka arz rekoru geldi. Borsa İstanbul Genel Müdürü Ergun, “Geçen yıl halka arz olan şirket sayısı, yatırımcı sayısı, endeks değeri ve işlem hacimlerinde rekorlar kırıldı” dedi.

Borsa İstanbul için 2021 'rekorlar yılı'

EKONOMİ SERVİSİ - Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, 2021 yılının birçok açıdan başarılı bir yıl olduğunu belirterek, “Halka arz sayılarının, işlem hacimlerinin, endekslerin ve yatırımcı sayılarının rekorlar kırdığı 2021 yılı, sermaye piyasaları açısından başarılı bir yıl oldu. Sektör olarak aslında çok ciddi bir sınavdan geçildi, değişen koşullara hızlı bir şekilde ayak uydurulması başarıyla sağlandı” dedi.

Borsa İstanbul’un 2021 yılını değerlendiren Ergun, iş yapma modellerinde bir dönüşümü gerçekleştirdiklerine işaret ederek şunları söyledi:

“Sadece, şirketlerin işlem görme başvurusundan sonra bu başvuruyu değerlendiren bir borsa değiliz artık. Başvuru öncesi, karar aşamasında ve hazırlık aşamasında şirketlerimizin varsa sorunlarını çözen, destek olan ve yol gösteren bir borsaya dönüştük. Şirketlerimizi ziyaret ederek, halka arzın ve sermaye piyasasının ekonominin vazgeçilmez bir ayağı olduğunu aktarmaya çalışıyoruz. Sanayi ve ticaret odalarımızla iş birliği yapıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de buna devam edeceğiz."

Uzun vadeli finansman

2021 yılında elde edilen en önemli rekorun halka arz sayısında olduğunu dile getiren Ergun, şöyle devam etti:
"Halka arz edilen 52 şirket ile rekor kırıldı. 21.6 milyar TL’lik halka arz gerçekleştirildi. 2020’de ise 8 şirket ile 1.1 milyar TL tutarında halka arz gerçekleştirilmişti. Bundan önceki rekor 35 şirket ile 1990’daydı. Dünya borsaları arasında, halka arz sayısı bakımından Borsa İstanbul 14 basamak yükselerek 13’üncü sıraya yerleşti. Şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli finansmana erişmelerine destek olduk. 2021’de aynı zamanda borçlanma aracı ihraçlarıyla 258.5 milyar TL kaynak sermaye piyasaları aracılığıyla sağlanmış oldu.”

‘Finansal okuryazarlık için adımlar atıyoruz’

Korkmaz Ergun, “2020 yılı başında 1.2 milyon vatandaşımız pay senedi sahibi iken, bu sayı 2021 yılında 2.4 milyona kadar yükseldi. Bireysel yatırımcı sayısındaki artışın, sorumluluklarımızı artırdığı bilinciyle hareket ediyoruz. Yatırımcılarımızı finansal okuryazarlık konularında bilgilendirmeye yönelik adımlar atıyoruz ve yatırımcı menfaatlerinin korunması amacıyla tedbirler alıyoruz” dedi.

Ergun, 2021 yılında Pay Piyasası’nda 91.2 milyar TL ile, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda 69.4 milyar TL ile günlük işlem hacmi rekorları kırıldığına dikkat çekerek, Pay Piyasası’ndaki 2021 günlük ortalama işlem hacminin 30.2 milyar TL gerçekleşerek, 26.2 milyar TL’lik günlük ortalama işlem hacmine sahip olan 2020’ye kıyasla arttığını, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın da 2021’de çok ilgi gördüğünü belirtti.

Ergun, Borsa İstanbul’un finansal performasıyla ilgili olarak da “2021 yılında işlem hacimlerinin yükselmesiyle işlem bazlı gelirler, sunduğumuz yeni finansal hizmet ve ürünler, veri ve teknoloji gelirleri ve halka arzların artması sayesinde Borsa İstanbul’un finansal performansı da geçen yıla oranla daha da güçlendi. 2021 yılı sonunda net kârımız yüzde 44 artarak 2.07 milyar TL oldu” dedi.