Geri Dön
EkonomiCepte katlamaya devam!

Cepte katlamaya devam!

Katlanır ekranlı cep telefonu sayısı artıyor. Huawei’nin Mate Xs 2 modelinin bölgesel tanıtımı Türkiye’de yapıldı. Dışa doğru kapanan bir tasarımı olan telefon, hafifliğiyle dikkat çekiyor.

Cepte katlamaya devam!

Hanife Baş - Huawei’nin katlanır ekranlı akıllı cep telefonu Mate Xs 2’nin dünya lansmanı İstanbul’da yapıldı. Dışa doğru katlanır tasarıma sahip telefon hafifliğiyle dikkat çekti.

Sadece 255 gram ağırlığındaki telefonun ekranı açıldığında 7.8 inç’lik boyuta ulaşıyor. Kapandığındaki boyutu ise 6.5 inç. Ekranı tam açtığınızda dümdüz ve pürüzsüz olması ilgi çekiyor. Cihazın teknik özellikleri de güçlü. Gücünü Qualcomm’un Snapdragon 888 işlemcisinden alıyor. 8/12 GB Ram seçeneği ve 512 GB depolama alanı var.

Güçlü kamerası var

Katlanır ekranlı akıllı telefon mobil fotoğrafçılıkta da iddialı. Telefonun Huawei XD Optics’i destekleyen 50 MP’lik ana kamerası var. Üçlü kamera kurulumuna sahip. 13 MP’lik ultra geniş açılı ve 8 MP’lik telefoto olmak üzere iki kamerası daha var. Ön kamerası ise 10.7 MP çözünürlükte. HarmonyOS 2 işletim sistemiyle çalışıyor. Yeni cihaz, 66W’lik ultra hızlı şarj özelliğine sahip. 4.600 mAh’lık pille donatıldı. Birkaç ay içinde satışa çıkması bekleniyor. Dünya fiyatı 1.999 euro olarak açıklandı. Türkiye için resmi bir açıklama yapılmasa da şu anki kur üzerinden Türkiye fiyatının 37 bin TL’ye yakın olması bekleniyor.

Farklı ürünler geldi

Huawei, İstanbul’daki Orta Doğu Avrupa, Kuzey Ülkeleri ve Kanada bölgesel lansman etkinliğinde farklı ürünlerini de tanıttı. Bunlar arasında 16 inç dizüstü bilgisayarlar MateBook D16 ve 16s, ilk e-ink ekranlı tablet MatePad Paper, nova akıllı telefon ailesinin yeni üyeleri nova Y70 ve nova Y90 ve ses cihazları ailesine en son eklenen FreeBuds Pro 2 var.

nova Y70 ve Y90 orta fiyat segmentinde. Her iki cihaz da 6.7 inç’lik ekran ve ultra dar çerçevelere sahip. Y70, 4 GB Ram ve 128 GB depolama alanı sunuyor. Gücünü 6.000 mAh’lik bataryadan alıyor. 48 MP’lik ana kamera, 5 MP’lik ultra geniş açılı ve 2 MP’lik derinlik kamerası var. Selfie kamerası 8 MP.

Y90, Qualcomm’un Snapdragon 680 işlemci kullanıyor. 8 GB Ram ve 128 GB’lık depolama alanıyla geliyor. Arkada 50 MP, 2 MP ve 2 MP’lik üç kamerası var. Ön kamerası ise 8 MP çözünürlükte. Bu telefonların Türkiye fiyatı henüz belli değil.

Kulaklık modeli FreeBuds Pro2 ise, çift ses sistemine sahip. Gürültüyü yüzde 15 daha fazla azaltıyor. Ses seviyesindeki değişiklikleri, kulak kanalı yapısındaki farklılıkları ve takma durumundaki değişiklikleri gerçek zamanlı algılayabilen üç dinamik ses dinleme optimizasyon algoritması var.

Ar-Ge ve yatırıma devam

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Orta ve Doğu Avrupa, Kuzey Ülkeleri ve Kanada Başkanı Derek Yu, “Huawei, sürekli yenilik ve dijital dünyayı her kişiye, aileye ve kuruluşa getirmeye kendini adamıştır. Bu nedenle çeşitli kategoriler için yüksek Ar-Ge ve pazarlama yatırımlarına devam ediyoruz. Tüketicilere devrim niteliğinde yenilik sağlamak ve endüstri gelişimine sürekli öncülük etmek istiyoruz” dedi.