Geri Dön
EkonomiDemirbank HSBC’ye iyi günler diler!

Demirbank HSBC’ye iyi günler diler!

İngiliz HSBC, 2001 krizinde el konulan Demirbank’ı alarak Türkiye’ye girmişti. İngilizler şimdi HSBC Türkiye’yi Hollandalı ING’ya satarak çıkmaya hazırlanıyor. Ancak AİHM, Demirbank’a el konulmasını haksız bulduğunu açıklayınca işin rengi değişti. 800 milyon dolara el sıkışmak üzere olan ING, HSBC’den süre istedi

Demirbank HSBC’ye iyi günler diler!

Londra merkezli bankacılık devi HSBC’nin Türkiye operasyonunu satın almak için İngilizlerle masaya oturan Hollandalı ING Bank, ‘Demirbank’a takıldı. Bankacılık sektörünün yakından takip ettiği HSBC Türkiye satışının tamamlanmak üzere olduğunu, geçen hafta İngiliz Reuters ajansı duyurmuştu.
Ancak aynı günlerde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından 2001 bankacılık krizinde HSBC’ye 350 milyon dolara satılan Demirbank’a ilişkin alınan önemli karar, pazarlık masasındaki ING Bank’ta soru işaretlerine yol açtı. HSBC Grubu ile Londra’da anlaşmak üzere olan ING Bank’ın son gelişmelerden sonra ek süre istediği öğrenildi.
Bankacılık çevresinden edindiğimiz bilgilere göre, ING Grubu, AİHM’nin Demirbank’ın 2000’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmesi kararını haksız bulmasını hukuksal olarak mercek altına aldı. Grubun son kararında AİHM kararının HSBC Türkiye’ye hukuksal yansıması etkili olacak.

Yeniden düşünüyor...
2001’de yaşanan bankacılık krizinde devletin el koyduğu ilk banka olan Halit Cıngıllıoğlu’nun bankası Demirbank, TMSF’ye devrolmuştu.
O dönem Türkiye’nin 5’inci büyük bankası olan Demirbank piyasa değerinin (1.2 milyar dolar) altında bir fiyatla (350 milyon dolar) Türkiye’de büyümek isteyen HSBC Grubu’na satılmıştı. Banka halen ‘Demirbank iyi günler diler’ spotlu reklamlarıyla hatırlanıyor.
AİHM ise geçtiğimiz hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Demirbank hakkında aldığı Fon’a devir kararını haksız bulduğunu açıkladı.
Demirbank’ı satın alan HSBC Türkiye ise Türkiye’den çıkmak için alıcılarla masaya oturduğunda böyle bir durumla karşı karşıya değilken, son gelişmeden sonra masada kalan tek alıcı olan ING Grubu’nun ek süre talebiyle karşılaştı. Anlaşmak üzere olan taraflar AİHM’nin kararıyla yeniden düşünme sürecine girdiler.

FİYAT 800 MİLYON $
Bankacılık çevrelerinde satış için son konuşulan fiyatın 800 milyon dolar olduğu, anlaşma konuları arasında çalışanların (HSBC’nin yaklaşık 5 bin personeli bulunuyor) özlük hakları ve yönetici giderlerinin ele alındığı, HSBC Türkiye’nin satış sürecinde anlaşma sağlanmadan masadan kalkılabileceği belirtiliyor.
Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağın bilgilerine yer verilen Reuters haberinde anlaşmanın bir kaç gün içinde sonuçlanabileceği, satış tutarının ise 700 - 750 milyon dolar civarında olduğu belirtilmişti.
Haberde bir kaynağın “Anlaşma eli kulağında bugün, yarın sonuçlanır” ifadeleri aktarılmıştı. Türkiye’de faaliyet gösteren ING’nin yanı sıra Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation (ABC) ve Fransa merkezli BNP Paribas HSBC Türkiye için bağlayıcı olmayan teklif vermiş ancak bağlayıcı teklifi ING Grup vermişti.

Değerinin altında fiyata satılacak
HSBC Türkiye’yi satın almak üzere görüşmelere devam eden ING Bank şayet Demirbank gelişmelerine takılı kalmazsa bankayı değerinin altında bir fiyatla almış olacak.
HSBC Türkiye’nin piyasa değeri 1.1 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Bankacılık çevrelerinde ING Grubu’na satışı için ifade edilen rakam ise 800 milyon dolar. HSBC, 2001 yılında değeri 1.2 milyar dolar olan Demirbank’ı 350 milyon dolara satın almıştı. HSBC CEO’su Stuart Gulliver, 6 ay önce yaptığı açıklamada Brezilya, Türkiye, Meksika ve ABD pazarlarından küçülme planları olduğunu belirtmişti. Grup, haziranda ise Türkiye’den kesin olarak çıkma kararı aldıklarını açıkladı.
HSBC Türkiye 2015 ilk çeyrekte 32 milyon TL zarar açıkladı. Bankanın KAP’a gönderdiği konsolide olmayan ilk çeyrek sonuçlarına göre krediler ve alacakları 2014 sonuna göre yüzde 3.4 artışla 20 milyar lira oldu. İlk çeyrekte bankanın toplam aktifleri ise 2014’teki 33.8 milyar liradan 33.6 milyar liraya geriledi.