Geri Dön
EkonomiDöviz kurundaki yükseliş ne anlama geliyor? 'Ekonomik kurtuluş savaşı' vurgusunun anlamı

Döviz kurundaki yükseliş ne anlama geliyor? 'Ekonomik kurtuluş savaşı' vurgusunun anlamı

Döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili konuşan Prof. Dr. Sefer Şener "Bu kurdaki yükselmeyle ilgili kura baktığımızda alışlardan ve satışlardan kaynaklı değil. Kur alım satımlarla değil, beklentiyle bu noktaya geliyor. Doğal olarak burada algıyla ilgili bir sorun var. Ani düşüşler de görülebilir." dedi.

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Sefer Şener, döviz kurlarındaki hareketlikle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Piyasanın faiz indiriminin devam edeceğini fiyatladığını söyleyen Şener, yükselişin ana sebebinin verilen mesajlar olduğunu belirtti. Şener, "Normal şartlarda yüz baz fiyatlık indirim için 1 lira 10 kuruşluk yükselişi öngörülebilir." ifadelerini kullandı.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK Mİ?

Verilen mesajlardan faiz indiriminin aralık ayında da süreceğinin görüldüğü söyleyen Şener, "Merkez Bankası'nın metninde çok açık. Piyasanın beklentisi bu yönde. Piyasada yılın ilk 3 ayında da faiz indirimi olacağını fiyatlanıyor. Bundan sonraki süreçte volatilite sabit kalırsa enflasyona yansıması olacaktır. Aylık bazda kurdan dolayı enflasyonun üzerine bir yük gelecektir." şeklinde konuştu.

"ANİ DÜŞÜŞLERİ DE GÖREBİLİRİZ"

Döviz kurundaki yükselişlere dikkat çeken Şener, "Merkez Bankası ve hükümetin vereceği mesajlara bağlı. Bundan sonraki süreçte de etkileri kısmında da devam edeceği görülebilir. Bu kurdaki yükselmeyle ilgili kura baktığımızda alışlardan ve satışlardan kaynaklı değil... Şunu düşünebiliriz: Mesele hükümetten çok farklı bir söylem gelse, pozitif bir hava oluşsa o zaman bu derinlik olmadığını için ani düşüşleri de görebiliriz. Kur alım satımlarla değil, beklentiyle bu noktaya geliyor. Doğal olarak burada algıyla ilgili bir sorun var. Olumlu açıklamalar gelse ani düşüşler de görülebilir." dedi.

"CUMHURBAŞKANI NET MESAJLAR VERDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'ekonomik kurtuluş savaşı' vurgusuna değinen Şener, "Cumhurbaşkanı özellikle belirtti, sermaye yapısında bir sıkıntı olmadığı konusunda net mesajlar verdi. Ama piyasa faiz indirimlerinin devam edeceğini algılıyor, fiyatlıyor. Dolayısıyla deniliyor ki dünyada da bir değişim var... 'Biz yüksek faiz düşük kurdan değerlendirdik. Bundan sonraki stratejimiz 'yüksek kur düşük faiz' deniliyor. Bu modelle istihdamın yatırımın artacağı öngörülüyor. Uzun vadeli düşünülüyor." ifadelerini kullandı.

"FAİZ KARARINDA YÖN AŞAĞI DOĞRU"

Faiz indiriminin süreceğini söyleyen Şener, "Merkez Bankası'nın mesajında bir değişim olmazsa faiz indirimin olacağı belirtiliyor. Faizin nereye kadar indirileceğini piyasa gösterecek. Piyasa koşullarında bunu yükseltmek gerekirse yükseltecektir. Ama gördüğümüz yön aşağıya doğru. Enflasyonla ilgili vurgu değişirse sıkılaştırma da yapılabilir. Faiz artışı da bir sıkılaştırmadır. Ya da piyasayı fonlama da farklı bir yön kullanabilir. Bunlara Merkez Bankası karar veriyor." dedi.

"PİYASAYA YANSIMASI FARKLI OLABİLİYOR"

Şener, "Buradaki amaç istihdamı, üretimi, yatırımı artırmak. Ama bunun piyasaya yansıması farklı olabiliyor. Bunların uzun vadeye yansıtabilmek, tüketiciye yansıtabilmek çok farklı bir olgu. Şunu unutmamak lazım kurdaki oynaklık bu şekilde devam ederse bunun enflasyon üzerine yansıması farklı olacaktır. Yani buradaki risk budur." dedi.

Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini açıkladı
Erdoğan'dan İBB'ye tepki! Gece 3'e kadar takip ettim
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Yeni kar yağışı uyarısı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
Doktor çiftin takı kavgası! 'Hepsini vur'
Yeni kabus: BA.2! 'Film başa sarıyor'
Bircan Bali gözyaşlarına boğuldu: Ece Erken'den haber alamıyoruz!
Galatasaray'dan Bafetimbi Gomis'e transfer teklifi! Detaylar belli oldu
Altın fiyatlarında 'Fed' etkisi! Beklenen oldu
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyor
Fenerbahçeli genç yüzücülere, eksi 12 derecede karda şok eğitimi!
YouTuber'ın yürek burkan sonu! Evlilik yıl dönümüne günler kala...
Bir isim daha adaya veda etti! Acun Ilıcalı'dan sürpriz açıklama
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler