Geri Dön
EkonomiEMEKLİ MAAŞI NE KADAR? 2022 EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN ARTACAK?

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR? 2022 EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN ARTACAK?

Memur ve memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş zammına yansıyor. Temmuz ayına kısa bir süre kala gündeme gelen emekli maaşı zammı ile ilgili sorular peş peşe geliyor. Vatandaşlar, Emekli maaşı ne kadar alırım? sorusunu yöneltiyor. Peki 2022 Emekli maaşı zammı ne kadar, zaman yükselir?

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR? 2022 EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN ARTACAK?

Emekli olan vatandaşlar, emekli maaşı 2022 zammı hakkında haberleri yakından takip ediyor. Maaşına ne kadar ve ne zaman zam geleceğini öğrenmek isteyenler, emekli maaşı ne kadar alırım, emekli maaşı ne zaman yükselir sorularına cevap arıyor. Milyonlarca çalışan ve emekliyi ilgilendiren düzenlemeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Ayrıntılar ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. İşte 2022 emekli maaşı hakkında son durum haberleri...

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ALIRIM?

Haziran ayı enflasyonunun 3 Temmuz'da açıklanmasının ardından durumun gözden geçirileceğini söyleyen Bilgin, şunları kaydetti;

Hükümetimiz, çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyonun tahribatından koruyacak çalışmalar yürütüyor. Gerçekleştireceğimiz düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü iyileştireceğiz.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte çalışmaya ilişkin nasıl bir yol haritası izleneceğini belirleyeceğiz.

SSK EMEKLİSİNE YÜZDE 31,71 ZAM

Memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak. Dört aylık enflasyon baz alındığında memur ve memur emeklileri için şimdiden yüzde 24,71'lik enflasyon farkı imkanı doğdu. Mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon verisiyle zam farkında son rakam netleşecek.

SSK emeklileri de aylıklarına 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Dört ay itibariyle bu rakam şimdiden yüzde 31,71'i buldu. Emeklilerin alacağı zam oranı temmuz ayında netleşecek.