Geri Dön
EkonomiEximbank TL faizini indirdi

Eximbank TL faizini indirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçıların Türk lirası kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine imkan tanıyacak yeni bir düzenlemeye gidildiğini belirterek, “Bu kapsamda Türk Eximbank, KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7.95 seviyesine indirdi” dedi.

Eximbank TL faizini indirdi

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen politika faiz oranlarındaki indirimle birlikte son dönemde yurt içi piyasalarda olumlu finansal ve ekonomik atmosfer yaşandığını vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

İhracatçıya destek

“İhracatçılarımızın Türk lirası ihracat kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine imkan tanıyacak yeni bir faiz düzenlemesine gidildi. Türk lirası ve döviz kredilerinde faiz indirimine devam eden Türk Eximbank, KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7.95 seviyesine indirdi. Geçtiğimiz yıl haziran ayında yüzde 17.60 olan Türk Eximbank Türk lirası kredi faiz oranlarının yüzde 7.95 seviyesine düşmesi ihracatçılarımızın finansman maliyetlerini daha da aşağı çekecek.”

Pekcan, Eximbank’ın ihracatçılara 2019 yılında 44.1 milyar dolar finansman desteği sağladığını, 2020’de bu desteğin artarak devam edeceğini kaydetti.

Bodrum'daki orman yangınını söndürmek için herkes seferber olduMuğla'nın Bodrum ilçesindeki Gökpınar, Yukarı ve Aşağı Mazı mahalleleri ile Armutçuk mevkisinde orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler