Geri Dön
Ekonomiİşte güçlü Türk kadını

İşte güçlü Türk kadını

Bilim insanı Özlem Türeci ve iş insanı Güler Sabancı, Forbes'un her yıl dünyanın en güçlü kadınlarını sıraladığı listede yer aldı.

İşte güçlü Türk kadını

Dünyanın 'en güçlü' kadınlarının sıralandığı uluslararası listeye bilim insanı Özlem Türeci ve iş insanı Güler Sabancı adını yazdırdı.

Amerikan Forbes dergisinin 18 yıldır yayınladığı 'Dünyanın en güçlü kadınları' listesinde bu yıl 40 CEO ve 19 ülke lideri yer alırken listenin ilk sırasındaki isim de çok uzun bir aradan sonra değişti.

Listede yer alan 2 Türk isim koronavirüse karşı aşıyı bulan isimlerden BionTech kurucularından bilim insanı Özlem Türeci ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Türeci listede 48'inci sırada yer alırken Sabancı listeye 77'nci sıradan girdi.

Milyarlar bağışladı

Listenin ilk sırasındaki isim ise Amazon kurucusu Jeff Bezos'tan boşanmasının ardından dünyanın en zengin kadınları arasına giren MacKenzie Scott.

Forbes, Scott'ın ilk sırada yer alma nedeninin servetinin boyutu değil, bu paraya sınırsız erişimi ve onu anlamlı bir şekilde bağışlama konusundaki kararlılığı olduğunu yazdı. 2020'de yaklaşık 500 kâr amacı gütmeyen kuruluşa 5.8 milyar dolar bağışlayan Scott, Haziran 2021'de ise 286 gruba 2.74 milyar dolar daha verdi. Scott, bağışta bulunduğu kuruluşların parayı istediği gibi kullanmasına izin veriyor.

Merkel artık yok

Scott'ın ardında ise ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde yer aldı.

Forbes dünyada kadın yöneticilerin güç kazanmasının göstergesi olarak listede 2015 yılından beri ilk kez 40 kadın CEO yer aldığını yazdı. Listedeki kadın CEO'lar 3.3 trilyon dolarlık gelire imza attı. Listede dikkat çeken görev süresi biten Alman Başbakanı Angela Merkel'in yokluğu. 18 yılda sadece 3 kez 1 numarada yer almadı.

Nasıl seçim yapılıyor?

Forbes dergisi listede yer alabilme koşullarıyla ilgili olarak, “Sadece paraya veya güçlü bir konuma sahip olmak yeterli değil. Bir kişi servetiyle, duruşuyla veya bulunduğu konumda ‘bir şeyler yapıyor’ olmalı” açıklamasını yaptı.

Kaderi bilim ve sağlık...

Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı ve baş sağlık görevlisi olarak tanıttığı Özlem Türeci’nin eşi bilim insanı Uğur Şahin’den de bahseden Forbes, “Batı Almanya’da Türk göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Türeci’nin kaderi bilim ve sağlık alanında bir kariyerdi: Annesi biyolog ve babası cerrahtı” diye yazdı.

Üniversite ve vakıf...

Güler Sabancı’nın Türkiye’nin en büyük gruplarından Sabancı Holding’i yöneten ilk kadın olduğunu vurgulayan Forbes, Güler Sabancı’nın Sabancı Üniversitesi’nin kurucu başkanı ve Sabancı Vakfı’nın da başkanı olduğunu hatırlattı.

Zam farklarının ödeneceği tarih belli oldu
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
AK Parti'den 81 ilde CHP'li 2 isim için suç duyurusu
Altın ve dolar için canlı yayında flaş açıklama!
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
16 aylık bebeği canice öldürdü! Pişmanlıktan eser yok...
Acun Ilıcalı anlaşma sağladı, işte yeni teknik direktör
Dünyanın en büyük çölü dondu! Akılalmaz manzaraya akın ettiler
Bakan Dönmez'den doğal gaz kesintisiyle ilgili önemli açıklama
Tamer Karadağlı kaza yaptı! 'Yağan kardan nasibimizi aldık'
15 yaşındaki kıza kuzeninden iğrenç tuzak!
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil
Kararları yorumladı: Penaltı es geçildi
Markette şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler