Geri Dön
EkonomiKısa çalışma ödeneği uzadı mı? Kısa çalışma ödeneği ne kadar yatacak, son tarih ne zaman?

Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? Kısa çalışma ödeneği ne kadar yatacak, son tarih ne zaman?

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili meraklı arayış devam ediyor. Pandemi sürecinin devam etmesiyle birlikte Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan vatandaşlar bu desteğin süresi hakkında bilgi almak istiyor. Geçtiğimiz tarihlerde nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı sürelerinin uzatıldığı açıklanmıştı. Gözler ise çok geçmeden kısa çalışma ödeneğine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuya ilişkin müjdeyi verdi. Peki Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? Kısa çalışma ödeneği ne kadar yatacak, son tarih ne zaman? İşte detaylar...

Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? Kısa çalışma ödeneği ne kadar yatacak, son tarih ne zaman?

Son dakika haberleri arasında yakından takip edilen kısa çalışma ödeneği haberlerine ilgi büyük. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneği hakkında açıklamalar yaptı ve bu destekten yararlanan vatandaşların yüreğine adeta su serpti. Son günlerde gündemden düşmeyen Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? Kısa çalışma ödeneği ne kadar yatacak, son tarih ne zaman? sorularının cevapları belli oldu. İşte kısa çalışma ödeneği hakkında bilinmesi gerekenler...

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZADI MI?

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR YATACAK?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler ilgililerin IBAN hesaplarına aktarılmakta, IBAN bilgisi bulunmayan vatandaşların ödemeleri de PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SON TARİH NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemi sürecinde verilen kısa çalışma ödeneği ile ilgili şu açıklamada bulundu. "Toplantımız esnasında sektör temsilcilerimizin talepleri doğrultusunda tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilme kararı aldık. Ayrıca turizm sektöründe mayıs sonu sona eren KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam etmesinin de yararlı olacağını değerlendirdik ve bu konuda karar aldık."

Tunceli'de uçurumdan yuvarlanan Aydın, yaralı kurtarıldıTunceli'de, bulunduğu Zeytin Tepe mevkisinde gezerken dengesini kaybederek 20 metrelik uçurumdan yuvarlanarak yaralanan Aydın A. (29), ekiplerin müdahalesiyle kurtarılarak, hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler