Ekonomi'Kurumsal Yönetişimin Yükselen Yıldızı Ödülü' Barış Dinçer’in

'Kurumsal Yönetişimin Yükselen Yıldızı Ödülü' Barış Dinçer’in

22.06.2014 - 17:49 | Son Güncellenme:

New York Columbia Üniversitesi bünyesindeki Ira M. Millstein Küresel Piyasalar ve Kurumsal Sahiplik Merkezi, bu yılki Kurumsal Yönetişimin Yükselen Yıldızı Ödülü’ne Argüden Yönetişim Akademisi Direktörü ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu üyesi Barış Dinçer’i layık gördü. Dünyada tanınan genç liderlere verilen prestijli ödülü ilk kez bir Türk'e verildi.

Kurumsal Yönetişimin Yükselen Yıldızı Ödülü Barış Dinçer’in

New York Columbia Üniversitesi bünyesindeki Ira M. Millstein Küresel Piyasalar ve Kurumsal Sahiplik Merkezi her sene kurumsal yönetişim alanında farklı başarıları olan genç profesyonel yönetici ve akademisyenlere “Kurumsal Yönetişimin Yükselen Yıldızı” ödülünü veriyor. Bu sene farklı ülke hükümet örve uluslararası güt temsilcileri tarafından ödüle aday gösterilen Barış Dinçer, ödülünü 12 Haziran’da New York’ta düzenlenen törende kurumsal yönetişimin duayen ismi Ira M. Millstein’dan aldı.

Dünya Bankası’ndan OECD’ye başarı hikayesi ARGE Danışmanlık’ta ortak olarak görev yapan Barış Dinçer, kâr amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi Direktörlüğü görevini de üstlenmiş olup Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Danışma Kurulu üyesi. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda (ÖİB) 1999 yılında başladığı kariyerine, sırasıyla Dünya Bankası, Harvard Üniversitesi, OECD ve özel sektörde devam etti. ÖİB'de ekseriyetle enerji ve telekom sektörleri odaklı özelleştirme ve yeniden yapılandırma projelerinde görev alan Barış Dinçer, aynı zamanda ülkemizin en büyük maden şirketlerinden olan Eti Bakır A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı.

Dünya Bankası'nın Özelleştirme Sosyal Destek Projesi ve Yatırım Ortamı Değerlendirme projelerinde danışman olarak çalışmış, Harvard Üniversitesi bünyesindeki Mossavar Rahmani Merkezi ve Harvard Elektrik Politikaları Grubu gibi A.B.D.'nin önde gelen düşünce kuruluşlarında kıdemli araştırmacı olarak görev aldı. 2009-2012 yılları arasında OECD Paris genel merkezinde kurumsal yönetim ve sermaye piyasaları üzerine uluslararası projeleri yönetmiş, farklı ülke ve kuruluşlara danışmanlık görevinde bulundu. OECD deneyimi vesilesiyle dünyanın pek çok ülkesinde üst düzey politikacı, bürokrat ve işadamı ile çalışma deneyimi kazandı. 2012 yılında Türkiye'ye dönen Barış Dinçer, ülkenin en büyük özel sektör enerji şirketlerinden birinde genel müdür yardımcılığı görevini yürüttükten sonra ARGE Danışmanlık şirketine yönetici ortak olarak katıldı. Sivil toplum örgütlerinde de aktif olarak görev alan Barış Dinçer, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin yönetim kurulu üyesi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği'nin ise danışma kurulu üyesi olarak söz konusu derneklerin uluslararası ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmakta.

Haberin Devamı

Barış Dinçer, Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümünde lisans; ABD Fulbright, Birleşik Krallık Chevening ve Alman Baden Württemberg Bursları vasıtasıyla Bilkent Üniversitesi, Pforzheim Üniversitesi ve City University London'da işletme ve ekonomi alanlarında yüksek lisans eğitimi almış olup Hacettepe ve Harvard üniversitelerinde yönetim bilimi alanında doktora çalışmalarına devam etti.

Argüden Yönetişim Akademisi ARGE Danışmanlık’ın yaptığı bağış ile kurulan ve kâr amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi ‘İyi yönetişim, kaliteli yaşam’ felsefesiyle çalışmakta. Argüden Yönetişim Akademisi’nin misyonu ‘Kamu, özel ve gönüllü kuruluşlarda yönetişim kalitesini arttırmaya yönelik eğitim, araştırma ve iletişim faaliyetlerinde bulunmak’, vizyonu ise ‘Yönetişim konusunda mükemmeliyet merkezi olmak’.