Geri Dön
EkonomiMatlı ve Tiryaki Keskinoğlu’na ortak

Matlı ve Tiryaki Keskinoğlu’na ortak

Ziraat Bankası ve Halkbank’ın Keskinoğlu nezdindeki hisselerinin yüzde 20’lik payı Matlı Yem ve Tiryaki Holding’in şirketi Tima’ya devredildi. Ziraat ve Halkbank liderliğindeki yapılandırmayla Keskinoğlu’nun bankalara olan borçlarının tamamı ödendi

Matlı ve Tiryaki Keskinoğlu’na ortak

Ziraat Bankası ve Halkbank’ın, tavukçuluk şirketi Keskinoğlu nezdindeki hisselerinin yüzde 20’lik payı Tima Yem ve Gıda’ya devredildi. Tima ise Tiryaki Holding ve Matlı Holding ortaklığında kuruldu.

Ziraat Bankası ve Halkbank’tan yapılan ortak açıklamaya göre, Manisa’nın, 175 bin nüfusa sahip Akhisar ilçesinin ekonomisinin temel taşlarından biri olan Keskinoğlu, bu işbirliği ile ortaya çıkan sinerji sayesinde büyümesine ivme kazandırarak, ülke ekonomisine ve istihdama katma değer sağlamayı sürdürecek. Akhisar’da 2 bin 200 personeli bulunan 338 bin 500 metrekare arazi üzerine kurulu 57 bin 615 metrekare kapalı alana sahip entegre tesislerde piliç eti, yumurta, yem ve viol üretimi konusunda faaliyet gösteren Keskinoğlu, yaşadığı finansal sorunlar nedeniyle 2018 yılında konkordato ilan etmişti. 2020 Eylül ayında Keskinoğlu hisseleri Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından devir alınarak süreç başlatıldı.

Borçlar ödendi

Devir sürecinde Ziraat Bankası ve Halkbank liderliğinde yapılan finansal yeniden yapılandırma anlaşmaları neticesinde firmanın bankalara olan borçlarının tamamı ödendi. Kamuya olan borçları ilgili kanun kapsamında yapılandırıldı. Konkordato sonrası piyasa ödemeleri düzenli olarak yapıldı. Finansal olarak rehabilite edilen şirketin üretime esas varlığı yapılan yatırımlarla artırıldı.

Sağlıklı bir finansal yapıya kavuşan şirketin yüzde 20 hissesi, tedarik ve satış operasyonları konusunda sektör şirketlerinden Tiryaki Holding ve Matlı Holding ortaklığında kurulan Tima Yem ve Gıda’ya devredilmiş oldu. Kurumsal yönetim ve sektörel deneyimlerini Keskinoğlu’na aktararak, markanın mevcut potansiyelinin en üst seviyede kullanılmasını amaçlayan Tiryaki ve Matlı, Keskinoğlu’nu yeni yatırımlarla büyüyen ve gelişen, gerçekleştireceği ihracatla ülke ekonomisine sağladığı katkıyı her geçen gün ileri taşıyan bir marka haline getirmeyi, artan iş hacmi doğrultusunda çalışan sayısını 4 bin kişiye ulaştırarak istihdama katkı yapmayı hedefliyor.

‘Katkı sağlayacak’

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, şunları kaydetti:
“Pandeminin hayatımızın her alanını etkilediği bugünlerde yeniden çarkları dönen Keskinoğlu, sağladığı istihdam gücü, tedarik zinciri ve özellikle ileri işlem ürünlerdeki ihracat potansiyeli ile sadece Akhisar ilçesi ve çevre illerimize değil, ülke ekonomimizin gelişimine de katkı sağlayacak.”

‘Kayıtsız kalamazdık’

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şu açıklamayı yaptı: “Keskinoğlu Tavukçuluk, 1963 yılından bu yana adım adım büyüyen ve Akhisar ekonomisinin can damarlarından biri haline gelen güzide bir işletmemiz. İhracat kabiliyetiyle de sektörünün öncü kuruluşları arasında. Bölge ve ülke ekonomisine bu denli önemli katkı yapan bir kuruluşa Ziraat Bankası ve Halkbank olarak kayıtsız kalmamız beklenemezdi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 128 milyar dolar tartışmaları ile ilgili açıklamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. 128 milyar dolar tartışmalarına ilişkin çarpıcı ifadelere yer verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler