Geri Dön
EkonomiÖzel bankalar faiz indirimine gider mi? Uzman isim değerlendirdi

Özel bankalar faiz indirimine gider mi? Uzman isim değerlendirdi

Kamu bankaları kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 100 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti. Peki aynı oranda özel bankalar faiz indirimi yapar mı? Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Enver Erkan, "Özellerin takip etmesi mümkün mü bence eşdeğer bir katkı olmayacaktır. Direkt olarak eş değer biçimde bir indirim bekleyemeyiz." dedi.

Özel bankalar faiz indirimine gider mi? Uzman isim değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dünkü faiz indirimi kararının ardından kamu bankaları da kredi faiz oranlarını düşürdü. Bugün itibarıyla kamu bankaları, kurumsal kredi faiz oranlarında 100 baz puana kadar indirim yaptı.

ÖZEL BANKALAR AYNI ORANDA FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI?

Konut kredilerinde de indirime giden kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını, bugünden geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,20'ye, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,29'a düşürdü. Kamu bankaları 25 Ekim'de de kurumsal ve konut kredi oranlarında indirime gitmişti. Peki aynı oranda özel bankalarda faiz indirimi yapar mı?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Enver Erkan şu ifadeleri kullandı:

Kamu bankaları Merkez Bankası’nın faiz indirimini takip ederek indirim gerçekleştirdi. Kurumsal krediler ve konut krediler buna konu. Değişen ürün ve vade gruplarına göre oranlarda değişim olabiliyor. Merkez Bankası’nın parasal perspektifte indirime paralel oldu. Daha fazla bir aktif pasif yöntemine konu olduğu için 25 Ekim’deki kamu bankalarına faiz indirimine benzer şekilde bir indirim yaptığını görüyoruz.

"EŞ DEĞER BİR KATKI OLAMAYACAKTIR"

Özellerin takip etmesi mümkün mü bence eşdeğer bir katkı olmayacaktır. Özel bankalarda vade uyumu ve verilen risk unsuru gibi durumları da göz önünde bulundurur ancak piyasa rekabeti açısında indirim olabilir. Ancak kamu bankalarına oranla aynı indirim olur mu? Direkt olarak eş değer biçimde bir indirim bekleyemeyiz orada kendi risk değerlendirmeleri devreye girer.

"YATIRIMA DÖNÜŞMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ"

Kredi tahsilatı gibi aktif kredileri etkileyen unsurlar da girer özellikle ticari krediler açısından faiz oranları önemli ancak tek kriter değil makroekonomik kriterlerde riskler ve buna bağlı olarak yatırım ortamındaki iyileşme de ticari kredilerin yatırıma dönüşmesi açısından önemlidir.

Ömür Hemşireyi öldüren cani tutuklandı! Korkunç detayı itiraf etti
Bir uyarı daha! Zorunlu olmadıkça çıkmayın
18 terörist öldürüldü! Bakan Akar'dan flaş açıklama
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
İstanbul'da akılalmaz olay! Taksici Fransız turisti kaçırdı
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
İstanbul'da baltalı okul baskını! Korkuyla sınıflara kaçtılar
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler