Geri Dön

Salgında alınan özel okul ücreti hakemden döndü

Kayseri’de özel bir eğitim kurumundaki öğrencinin velisinin başvurusunu değerlendiren İl Tüketici Hakem Heyeti, geçen eğitim-öğretim döneminde pandemi sürecinde okula gidilmeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 liranın tüketiciye iadesine karar verdi.

Salgında alınan özel okul ücreti hakemden döndü

Hakem heyetinin kararında şu ifadeler yer aldı:

“Kovid-19 nedeniyle örgün eğitim 16 Mart 2020 - 19 Haziran 2020 arasında yapılamamıştır. Bu nedenle 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince tüketicinin örgün eğitim almadığı döneme ait ücretinin iadesi gerekmektedir. Tüketicinin talebinin kısmen kabul edilerek okula gidilmeyen süreye tekabül eden 7 bin 579 lira bedelin tüketiciye iadesi gerekmiştir.”

‘İadeyi isteyin’

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin şöyle dedi:

“Eğitim verilmediği için, o paranın iadesi gerekiyordu ve hakem heyeti tarafından iade kararı çıktı. Tüketiciler, özel okul ücretleri birbirinden farklı olduğu için 10 bin 390 liraya kadar hakem heyetlerine, 10 bin 390 liradan sonra ise tüketici mahkemelerine gidip bu bedelin iadesini isteyebilirler.”

 

Sahte vali 20 bin lira dolandırdıAdana Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonla çökertilen ve 7 ayrı ilde yaşayan 10 iş insanını telefonla arayıp kendilerini 'vali' olarak tanıtarak 240 bin lira dolandırdığı belirlenen çete ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber