Geri Dön
EkonomiSporu eve taşıdık!

Sporu eve taşıdık!

Evde spor yapanların sayısı artıyor. İnternetteki spor ürünleri satışında Mart 2020’den bu yana yüzde 95 oranında büyüme gerçekleşti

Sporu eve taşıdık!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte sağlıklı yaşama ilgi artarken bu dönemde evde spor yapanların sayısı da hızla çoğaldı. Salgın nedeniyle spor salonlarına gitmeyi tercih etmeyen vatandaşlar evde spor yapmaya başladı. Spor eğitmenlerinin internete yüklediği videolar eşliğinde evde spor yapmak isteyenler spor malzemelerine hücum etti. Bu kapsamda spor ürünlerinde en çok dambıl, pilates bandı, direnç lastiği, atlama ipi, step tahtası, yoga/pilates matı, pilates topu, bilek ağırlığı gibi ürünler öne çıkıyor. Sporcular için her bütçeye uygun ürün bulunuyor. Online satış platformlarında spor ürünlerinin satışlarında artış yaşanıyor. Öte yandan kargo şirketleri de salgın dönemiyle birlikte e-ticarete ilginin artmasıyla taşınan ürünlere spor ürünlerinin de eklendiğini belirtiyor. E-ticaret sektörü temsilcileri ise, 2020 Mart ayından 2021 Mart ayına kadar olan dönemde online spor malzemeleri alışverişinde yüzde 95’lik büyüme olduğunu söylüyor.

Yoga, pilates setleri

Online satış sitelerinde yoga/pilates matı fiyatları 60 liradan başlayıp 400 liraya kadar çıkıyor. Genellikle 3’lü set halinde hafif/orta/sert özellikte olmak üzere satışa sunulan pilates bantlarının fiyatları ise 25 lira ila 150 lira arasında değişiyor. Direnç lastikleri ise 40 liradan başlayıp 200 liraya çıkıyor. Pilates toplarının fiyat aralığı ise boyutlarına göre 35 lira ila 150 lira.

Kademeli step tahtası

0.5 kilogramdan başlayan dambılların fiyatları ise ağırlıklarına göre değişiyor. İkili set halinde satılan dambıl fiyatları 30 liradan başlayıp 250 liraya kadar çıkıyor. Kol ve bacak güçlendirmek isteyenlerin tercih ettiği bilek ağırlıklarının fiyatları ise 50 liradan başlayıp 250 lirayı buluyor. Atlama iplerinin fiyatı özelliklerine göre 15 ila 100 lira arasında değişiyor. Kademeli olarak ayarlanabilen step tahtalarının fiyat aralığı ise 130 ila 250 lira arasında.

Yüzde 95 büyüme var

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, Kovid - 19 salgınının etkisiyle bir önceki yıla göre spor malzemelerinin online satışında büyük bir artış yaşandığını aktardı. 2020 Mart ayından 2021 Mart ayına kadar olan dönemde online spor malzemeleri alışverişinde yüzde 95’lik büyüme gerçekleştiğini ifade eden Ekmekçi, “Salgın nedeniyle evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz bu dönemde e - ticarette spor ürünlerine gösterilen yoğun ilgi devam ediyor. Yoga matı, pilates topu gibi ürünlerin yanısıra koşu bandı, kondisyon bisikleti gibi ürünler de öne çıkıyor” dedi.

‘Hareketlilik sürüyor’

GittiGidiyor CCO’su Bülent Elçin, salgınla birlikte spor ürünleri kategorisinde yoğun hareketlilik gözlemlediklerini kaydetti. 2020 yılında spor ürünleri kategorisinin yüzde 75 büyüme gösterdiğini belirten Elçin, “En çok satılan spor aletlerinin başında kondisyon bisikleti, eliptik bisiklet, fitness setleri, katlanabilir yürüme bandı, trambolin geliyor. Tüketiciler, yoga ve pilates ürünlerine de ilgi göstermeye devam ediyor. 2021 Mart ayında geçtiğimiz şubat ayına oranla bu ürünlerde yüzde 42 oranında bir artış yaşandı. Yoga çemberlerinde ise yüzde 22’lik artış oldu. Pilateste kullanılan direnç bantlarına olan talepte ise aynı dönemde yüzde 30 artış yaşandı” ifadelerini kullandı. Elçin, spor ürünlerine en çok rağbet gösteren illeri ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak sıraladı.

 

 

Milliyet'te Günün Özeti (8 Mayıs 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada günün öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler