Geri Dön
EkonomiSrc 1 Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? Src 1 Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Src 1 Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? Src 1 Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

SRC belgesi, minibüs, kamyonet. kamyon, çekici, otobüs gibi tescilli araçların şoförlerinin almaları gereken belgedir. SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4, SRC 5 belgeleri olarak 5 farklı guruba ayrılır. SRC 1 belgesi nedir, SRC 1 belgesi ne işe yarar, SRC 1 belgesi nereden ve nasıl alınır sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Src 1 Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? Src 1 Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?


Uluslararası yolcu taşımacılığı kanunlarına göre, ülkeler arasında gidiş gelişin yapılabilmesi için çeşitli belgelerin sahibi olmak gerekir. SRC 1 belgesi bu belgelerden birisidir.

SRC 1 Belgesi Nedir?

SRC 1 belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı şoförü olanların almakla yükümlü oldukları belge türüdür. Şoförler SRC 1 belgesi olmadan, yolcu taşımacılığında herhangi bir ülkeye giriş yapamazlar. Ulaştırma bakanlığı tarafından verilen SRC 1 belgesi, bir ülkeden diğerine geçişte zorunlu olarak kabul edilir. Olmayan sürücüler, başka ülkelerin sınırlarına giremezler.

SRC 1 Belgesi Ne İşe Yarar?

SRC belgelerinden birisi olan SRC 1, uluslararası yolcu taşımacılığı için gereklidir. Bu belgeye sahip olan şoförler SRC 2 belgesine otomatik sahip olurlar. Aynı anda yurt için yolcu taşımacılığı yapabilirler. SRC 1 belgesine sahip olanlar, hem yurt için hem yurt dışı tüm yolcu ulaşım araçlarını kullanma hakkına sahip olurlar.

SRC 1 Belgesi Nereden Alınır?

SRC 1 belgesini alabilmek için yetkili eğitim kurumlarına başvuru yapılması gerekir. Bu yetkili kurumlara devlet tarafından yetki verildiğinden alınacak eğitim geçerli sayılır. SRC 1 belgesi için e-devlet üzerinden başvuru yapılabilir.

SRC 1 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC 1 belgesi almak isteyen adaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlardan eğitim almak durumundadırlar. Daha sonrasında yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sınavlara girip başarı olmalıdırlar. Ehliyetleri 2003 ve öncesi olanlar ise dilekçe vererek SRC belgelerinin sahibi olabilirler.

 

İstanbul Avcılar'da silahlı kavgaİstanbul Avcılar'da araları aralarında husumet olduğu öne sürülen iki grup arasında silahlı kavga çıktı.  Açılan ateş sonucu bir kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler