Ekonomi ‘Sürdürülebilir işveren olmak başarıyı getirir’

‘Sürdürülebilir işveren olmak başarıyı getirir’

08.04.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Bir kez daha 'En İyi İşveren' seçilen global sağlık şirketi Novo Nordisk'in Genel Müdürü Burak Cem, “Sürdürülebilir başarı sürdürülebilir bir işveren olmakla gerçekleştirilebilir” dedi.

‘Sürdürülebilir işveren olmak başarıyı getirir’

Global sağlık şirketi Novo Nordisk, Türkiye’de Great Place to Work Enstitüsü tarafından 'En İyi İşveren' ünvanını almaya hak kazandığını duyurdu. Novo Nordisk bu sene ayrıca ilk kez katılımcılarının yüzde 41’ini oluşturan Y kuşağı temsilcilerinin oylarıyla 'Best Millennials List in Turkey'de 250 - 500 çalışan sayısı kategorisinde ilk beşte yer almaya da hak kazanmıştı.

Haberin Devamı

1923’te kurulan ve merkezi Danimarka’da bulunan Novo Nordisk dünyada 80 ülkede yaklaşık 48 bin kişilik bir ekiple, ürünlerini 168 ülkeye ulaştırıyor. Şirketten yapılan açıklamada, "Hastalıkların tedavileri için yaptığı bilimsel çalışmaların yanında, hasta hayatlarını iyileştirmek için de faaliyet gösterdiği toplumlarda sürdürürülebilirlik çalışmaları yürüten Novo Nordisk, 21. yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan diyabeti yenmek ve obeziteyi değiştirmek için öncü olma misyonu ile faaliyet gösteriyor" denildi.

Şeffaflık ve kapsayıcılık

Novo Nordisk, çalışanların gelişimini önceliklendiren, liderlik yolunda insiyatif veren, şeffaflık, kapsayıcılık ve çeşitlilik olgularını destekleyen işveren yaklaşımı ile Türkiye’de 1995 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini de belirtti.

Haberin Devamı

“Misyonumuz, öncü tedavilerle hayatları değiştirmek ve iyileştirmek; bunun için de en değerli kaynağımız çalışanlarımız” açıklamasında bulunan Novo Nordisk Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dr. Burak Cem, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Novo Nordisk olarak kendini toplumsal sağlığa adamış, dünyanın en büyük vakfı tarafından yönetilen global bir sağlık şirketiyiz. Bu adanmışlıkla ticari faaliyetlerimizin yanında hastalarımız, birlikte çalıştığımız sağlık personelleri ve yaşadığımız toplumu daha sürdürülebilir hale getirmek için insan hayatlarını değiştirme misyonu ile yola çıktık. Bunu yaparken önce kendi çalışma arkadaşlarımızdan işe başladık ve şirket kültürümüzün en önemli unsurlarından olan şeffaf ve dürüst yaklaşımla çalışanlarımıza aile ortamında hissettikleri güven ortamını yaratmayı hedefledik; bir yandan da profesyonel ruh ve hırslı hedeflerimizle çalıştık. Bu yaptıklarımızın hem çalışanlarımızın gözünden olumlu değerlendirilmiş olması, hem de uluslararası bir kuruluş tarafından tescillenmiş olması bize gittiğimiz yolun doğru olduğunu gösterdi ve gururlandırdı.”

Motivasyon kaynağı oldu

Novo Nordisk Türkiye İnsan Kaynakları Kıdemli Direktörü Kutay Kavukçu, ise şirketin işveren marka yaklaşımına yönelik şunları söyledi: “100 yıllık köklü şirket kültürü ile sürdürülebilirliği harmanlayarak, kurulduğumuz günden bu yana değişimin öncüsü olan bir işveren olmayı hedefliyoruz. Çalışanlarımız için en iyi işveren olmak noktasında da büyük emek ve azim gösteriyoruz. Çalışanlarımızın potansiyellerini her gün geliştirebilecekleri, şeffaf ve kapsayıcı bir çalışma ortamı bizim olmazsa olmazımız. Çalışanlarımızı sadece kariyer anlamında değil birey olarak geliştiren, liderlik yolunda inisiyatif aldıran ve geribildirime dayalı performans değerlendirme sistemleri ile destekleyen insan kaynakları uygulamalarına sahibiz. Türkiye’nin en iyi işverenlerini kapsayan En İyi İşveren ünvanını almak, bizim için bu yöndeki çalışmalarımızı daha da ileri taşımak için önemli bir motivasyon kaynağı oldu.”