Ekonomi Toplu sözleşme görüşmelerinde son toplantı! Gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda

Toplu sözleşme görüşmelerinde son toplantı! Gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda

22.08.2023 - 20:22 | Son Güncellenme:

Toplu sözleşme görüşmelerinde son toplantı bugün. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na geldi.

Toplu sözleşme görüşmelerinde son toplantı Gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi dördüncü toplantısı Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın katılımıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Haberin Devamı

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi dördüncü görüşmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde başladı. Yetkili konfederasyon olarak masada yer alan Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, müzakere sürecinin son görüşmesini yapmak üzere Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığı’na geldi.

TEKLİF KABUL EDİLMEZSE HAKEM KURULU SON KARARI VERECEK

Kamu İşveren Heyeti’nin 14 ve 17 Ağustos’taki tekliflerini kabul etmeyen sendikalar, müzakere aşamasının son gününde verilen teklifi yeterli bulmamaları halinde görüşmelerde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 7 üyesinin Cumhurbaşkanı tarafından seçildiği ve Memur-Sen’den 2, Kamu-Sen’den 2 ve Kesk’ten 1 üyenin yer aldığı Hakem Heyeti, görüşmelere dair nihai kararı verecek.

Haberin Devamı

MEMUR-SEN YÜZDE 70 ZAM TALEP ETMİŞTİ

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.