Geri Dön

Yerli üretici istedi cepte harç 500 TL

Yerli üreticilerin başvurusu sonrası yurtdışından yolcuların getirdiği telefonlarda harç tutarı yüzde 193 artışla 500 TL’ye çıktı. ‘Tüketici’ üzgün, ‘sektör’ artışı yeterli bulmadı.

Yerli üretici istedi cepte harç 500 TL

Yolcu beraberinde getirilen cep telefonları için ödenecek harç tutarında değişiklik yapıldı. Vergi tutarı yüzde 193 oranında artırılarak 170 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı. Türkiye’de üretim ve satış yapan sektör temsilcileri kendi başvuruları sonrasında olan bu gelişmeyi sevinçle karşıladı. Türkiye’de yılda 12 milyon adet cep telefonu satışı oluyor. Bunun önceki yıllarda 1 milyonu yolcu beraberinde getiriliyordu. Son iki yılda ise sayısı 800 binlere düştü.

‘Başvuruda bulunduk’

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, bakanlığa yaptıkları başvuruların olumlu değerlendirilip 170 TL olan kayıt bedelinin 500 TL’ye çıkarılmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cihazların yüzde 95’i, 5-10 bin TL segmentindeki cihazlar. Bu bedelin yurda getirilen cihaz adedine etkisi yüzde 10-15 seviyelerinde olacak. Bu uygulamanın orta segment dediğimiz 1.000-2.000 TL fiyatlı telefonların getirilmesinde caydırıcı etkisi olacağı kesin.

Vatandaşlarımız bu segment cihazları Türkiye’den almayı tercih edeceklerdir. Ayrıca bu uygulama yerli ve milli cep telefonu üretimi yapan firmalarımızın satışlarına da olumlu yansıyacaktır. Ancak üst segment dediğimiz 1.000 dolar üzerindeki telefonların millileşmesi aşamasında bu düzenlemenin genişletilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.”

Rakam artmalı

Casper Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Yıldırım da, karara sevindiklerini ancak rakamın 1.000 TL’ye çıkartılması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: “Türkiye’de üretilen ve satılan cep telefonlarında ÖTV, KDV, bandrol olmak üzere yüzde 60’lık vergi yükü var. Yurtdışından gelenlerde ise sadece 170 TL alınıyordu. 500 TL’ye çıkarılması geç ama isabetli bir karar. Ama yeterli değil. Devletin muazzam bir vergi kaybı var. Vatandaş da vergi adaletsizliği yaşıyor. Miktarı daha da artırılmalı. Cep telefonu cari açığı artıran bir kalem. 4-5 milyar doların üzerinde. Yerli üretici memnun.”

Üst segmenti etkilemez

Harçtaki artışın cep’te üst segmenti etkilemesi beklenmiyor. Çünkü yapılan hesaplamalar yurtdışından üst segmentte telefon getirmenin halen kârlı olduğunu gösteriyor.

Türkiye’de iPhone 8 Plus 64 GB’lik telefon 6.699 TL. ABD’deki satış fiyatı ise 699 dolar. Bu rakam TL’ye çevrildiğinde 3.700 TL’ye denk geliyor. Üzerine 500 TL eklenince fiyat Türkiye’ye göre oldukça düşük kalıyor. Samsung Galaxy Note 9 128 GB’lık modelinin Türkiye’de 6.499 TL. Yurtdışı fiyatı ise 999 dolar (5.400 TL). 500 TL’lik harç eklendiğinde fiyat yine uygun kalıyor.

Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağı yer atan kadın kameradaİstanbul Sultangazi'de Şehit Esma Çevikin babasının ikamet ettiği evin penceresine asılan Türk bayrağı, bir kadın tarafından kopartılarak yere atıldı. O anlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. Baba Hüseyin Akgül, Acı bitmeden yeni bir acı yaşadım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber