Püf Noktaları Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Son Güncellenme:

.

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Mutfak tezgâhında ve dolaplarda biriken yağ lekeleri, temizlenmesi en zor lekelerdendir ve genellikle zorlu bir sürece dönüşür. Yemek yaparken oluşan yağ lekelerini temizlemenin pratik yollarına birlikte bakalım.

Haberin Devamı

Yağ oluşumunu engellemenin de yolları var

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Özellikle kızartma yaparken ocak kenarında ve dolaplarda oluşan yağ lekelerini engellemek, zorlu yağ lekeleri ile uğraşmanızın da önüne geçecektir. Bunun için yemeği yaptığınız sırada ocak ve tezgâh kenarına bir gazete kâğıdı serebilirsiniz. Her gün 5 dakikanızı ayırarak mutfak dolaplarının üzerini nemli bir bezle silebilir, kızartma sonrası yüzeyleri beklemeden, hemen silerek de yağ lekelerinin kalıcı hale dönüşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Yağ lekelerinden kesin kurtuluşun birkaç farklı yöntemi var

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Kalıcı yağ lekelerinden kurtulmanız için ihtiyacınız olan malzemeler hepinizin evinde kolaylıkla bulunabilir türden.

  • Sirke
  • Kabartma tozu
  • Bitkisel yağ
  • Bulaşık bezi
  • Sünger
  • Sprey şişesi

Sirke ile yağ lekelerini temizlemek

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Boş sprey şişesine sirkeyi dökün ve mutfaktaki yağlı bölgelere sıkın. 5 ila 10 dakika bekletin. Yağ lekelerinin bu sürede kabardığını ve yüzeye çıktığını göreceksiniz. Yumuşak bir bezle silin. Sirke kokusundan hoşlanmıyorsanız sirkeyi yarım ölçek su ile seyreltebilirsiniz.

Haberin Devamı

Kabartma tozu ile yağ lekelerini temizlemek

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Hamur işi yiyeceklerin vazgeçilmez malzemesi kabartma tozunun mutfaktaki yağ lekelerinden sizi kurtaracağını biliyor muydunuz? Kabartma tozunu nemli bir sünger veya aşındırıcı olmayan bir ovucu bez üzerine serpiştirin. Tüm yağlanmış yüzeyleri silin. Yüzey üzerinde kalan kabartma tozu kalıntılarını temiz ve nemli bir bezle silin. Kabartma tozunu sadece mutfak tezgâhı ya da dolaplar için değil, tencere ve tavalarda birikmiş yağ lekelerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Kabartma tozu aşındırıcı bir madde olduğundan çok sert yüzeylerle ovmamaya dikkat etmelisiniz.

Peki yağ ile yağ lekelerinden kurtulmak mümkün mü?

Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Kulağa garip geldiğinin farkındayız ama bunu mutlaka denemenizi öneririz. Gerçekten kurtulması zor bir lekeyi doğal ve bitkisel bir yağ ve kâğıt havlu yardımıyla yok edebilirsiniz. Kağıt havlunun üzerine bir miktar bitkisel yağ dökün ve yavaşça ovalamaya başlayın. Bir süre sonra yüzeylerin yağ lekelerinden arındığını göreceksiniz.