Geri Dön
Gündem20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? Ne zaman kalkacak?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? Ne zaman kalkacak?

Geçen cumartesi ve pazar günleri 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Vatandaşlar iki gün boyunca evlerinde kaldılar. Bugün itibarıyla ise yasak kalmış durumda... Peki, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? Ne zaman kalkacak?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar uzun süredir corona virüsü tedbirleri kapsamında evlerindeler... 31 ildeki sokağa çıkma yasağı ise dün itinarıyla bitti. Şimdi binlerce kişi '20 yaş altı sokağa çıkma yasağı kalktı mı?' ve '65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı?' diye soruyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağının son bulacağı tarih hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir açıklama henüz yok. Yasakların en az 30 Nisan'a kadar sürmesi bekleniyor.

BAKANLIK'TAN GENELGE

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;Buna göre 20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek

Bu çocuk ve gençlerin ebeveyn ya da bakıcılarının, muhakkak rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurması zorunlu olacakİçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında “Özel Gereksinimi” olan çocuk gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, 20 yaş altında, uzun süre kapalı ortamda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklarını olumsuz etkileyeceği, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği ek genelgede, koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve sosyal izolasyonu sağlamak adına bugüne kadar ilgili bakanlıklar, valilikler , kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbirin alındığı ve uygulandığı belirtildi.Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatları doğrultusunda yayınlanan bir genelge ile 01.01.2000 tarihinden sonra doğan 20 yaş altındakilerin sokağa çıkmalarının, geçici olarak yasaklandığı hatırlatıldı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İETT otobüsünün ezdiği scooterlı ağır yaralandıÜmraniye Alemdağ Caddesi'nde sürücüsünün kapısını açtığı hafif ticari araca çarpan elektrikli scooterı kullanan kadın, çarpmanın etkisiyle yola savruldu. Sürücü bu sırada hemen arkadan gelen İETT otobüsünün altında kalarak, ezildi. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kadının sağlık durumunun ağır olduğu öğrenilirken, kaza anları saniye saniye kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler