Geri Dön
Gündem2017 Eylül kira zam oranı belli oldu!

2017 Eylül kira zam oranı belli oldu!

Kira sözleşmesini Eylül ayında yenileyecek olan kiracılar için Eylül 2017 kira zam oranları belli oldu. Binlerce ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren gelişme vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte 2017 Eylül kira zam oranı...

2017 Eylül kira zam oranı belli oldu!

Kira sözleşmesi eylül ayında yenilenen kiracıların merakla beklediği kira zam oranı belli oldu. İşte Eylül 2017 kira zam oranları

Eylül ayında kira sözleşmesi yapanlar için kira zam oranları açıklandı. Kira artış oranları Eylül 2017 Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,34 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,05 artış gösterdi. Kira artış hesabında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilerden on iki aylık ortalamalar kullanılarak zam yapılıyor. Bugün açıklanan verilere göre konuttaki kiracıya yüzde 12,05 oranında zam yapılabilecek.

Kira zammı nasıl hesaplanıyor?

Şubat ayı kira zam oranını hesaplamak için Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamlarına bakmak gerekiyor. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu’na göre, ev sahipleri kiralık evlerinin zam oranında ÜFE değerini geçemiyor ve kira zamları ÜFE’nin son 12 aylık ortalamasına göre yapılıyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkiye'de üretilmesi için harekete geçti! Tanesi 100 bin euroKapadokya'da sıcak hava balonu üretimi yapan firmalar, yüzde 100 yerli üretim için kolları sıvadı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler