Geri Dön
Gündem4. Yargı Paketi Meclis’te! Boşanılan eşe karşı işlenen suçlarda flaş değişiklik

4. Yargı Paketi Meclis’te! Boşanılan eşe karşı işlenen suçlarda flaş değişiklik

AK Parti, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hazırladığı 4. Yargı Paketi’ni dün Meclis Başkanlığı’na sundu.

4. Yargı Paketi Meclis’te! Boşanılan eşe karşı işlenen suçlarda flaş değişiklik

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara -Ceza Muhakemesi Kanunu, Türk Ceza Kanunu, İdari Yargılama Usulü ve Anayasa Mahkemesi kanunları olmak üzere dört kanunda değişiklik içeren 27 maddelik pakette öne çıkan bazı düzenlemeler şöyle:

İdari makamlara yapılan başvurularda idarenin cevap verme süresi 60 günden 30 güne indirilecek. İdari dava açılmadan önce; işlemin kaldırılması, geri alınması, değiştirilmesi veya yeni bir işlem yapılması taleplerine, üst makam en fazla 30 gün içinde yanıt verecek.

Eşe karşı suçlar

Kasten öldürme, kasten yaralama, eziyet ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarının boşanılan eşe karşı işlenmesi “nitelikli hâller” arasına dahil edilecek. Boşandığı eşini öldürenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanacak. Kasten yaralayanlara şikâyet aranmaksızın 4.5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Eziyetin cezası 3 yıldan 8 yıla kadar; hürriyetinden yoksun kılmanın cezası ise 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası olacak.

Katalog suçlardan yapılacak tutuklama için somut delil şartı aranacak.

Adli kontrol tedbirlerine süre sınırı getirilecek. Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde süre en çok 2 yıl olacak.

Lekelenmeme hakkı

Dinleme ve tespit tutanakları, takipsizlik kararı verilmesi halinde hâkim nezaretinde imha ediliyordu. Teklife göre, beraat eden ve kararı kesinleşen kişiler hakkındaki dinleme kayıt ve tutanakları da imha edilecek.

Lekelenmeme hakkı çerçevesinde sanıkla ilgili sadece iddiaya ilişkin deliller iddianameye konulacak.

AYM’de staj imkanı

“Seri muhakeme usulü”, zincirleme suçlarda da uygulanabilecek.

Hâkim adayları ve avukat stajyerleri, Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) staj yapabilecek.

Sarıyer'de vahşet, yavru köpeği diri diri yaktılarSarıyer'de her gün besledikleri yavru köpeklerden birinin eksik olduğunu fark eden hayvansever çevrede araştırma yapınca korkunç manzara ile karşılaştı. Kayıp yavru köpeğin yakılarak öldürüldüğünü gören hayvan sever jandarmaya haber verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet